TEMA Aydın’da 500 fidan dağıttı

Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (TEMA), Sevgililer Günü dolayısıyla Aydın'da 500 adet fidan dağıttı.

Sevgililer Günü’nün maddi değeri büyük hediyeler yerine bir fidan dikilerek kutlanmasını tavsiye eden TEMA gönüllüleri, vatandaşlara 500 adet çam fidanı dağıttı.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan TEMA Aydın Şube Başkanı Mehmet Özdemir, günümüzde sevginin değerinin hediyelerin büyüklüğü ve maddi değeriyle ölçülmeye başladığı belirterek, “Medyada yer alan reklamlar, özel günlerde vatandaşları daha çok hediye almaya yönlendirerek tüketimi arttırıyor. Görkemli paketlerde hazırlanan hediyeler piyasalara hareket getiriyorsa da doğaya zarar veriyor. Her yıl dünyada atılan 2 milyar 200 milyon katı atığın 25 milyon tonu ülkemizde oluşmaktadır. Türkiye’deki bu atıkların 5 milyon tonu tehlikeli maddelerdir. Ayrıca yurt genelinde meydana gelen erozyon miktarı Amerika’nın yedi, Avrupa’nın 17, Afrika’nın 22 katı büyüklüğündedir. Her yıl 90 bin değişik bitkinin besin ihtiyacını karşılayacak ölçüde toprağımız yok olup gitmektedir.” dedi.

Özdemir, Türkiye’de bir insanın yılda ortalama yedi ağaç tükettiğini söyleyerek, “Böyle özel günlerde bari bir fidan dikerek ülkemize borcumuzu ödemeye çalışalım. Açlık, sefalet ve yoksullukla boğuşmamak için ağaç dikmeyi alışkanlık haline getirelim.” diye konuştu.