TEMA ‘Sulak arazilere sahip çıkılmalı’

Türkiye'de 1 milyon 300 bin hektarlık sulak alanın sonuçları hiç düşünülmeden çeşitli amaçlarla kullanılmak üzere kurutulduğu bildirildi.

Tema Vakfı Afyonkarahisar Şube Başkanı Önder Çelik, kuşların göç yolları üzerinde bulunan Türkiye’de, sulak alanların yeterince korunmadığını söyledi. “Sulak Alanların Korunması Sözleşmesi”nin 1971 yılı şubat ayında İran’ın Ramsar kentinde imzalandığına dikkat çeken Çelik, şubatın ilk haftasının 1997 yılından bu yana “Dünya Sulak Alanlar Günü” olarak kutlanmaya başlandığını belirtti.

Türkiye’nin Ramsar Sözleşmesi’ne 17 Mayıs 1994′ ten itibaren resmen taraf olduğunu hatırlatan Çelik, “Sulak alanlar bakımından Avrupa ve Ortadoğu’nun en önemli ülkelerinden biri olan ülkemizde, toplam alanı 1 milyon hektarın üzerinde, 250 civarında sulak alan bulunmaktadır. Bu alanların 9’u (Sultan Sazlığı, Seyfe Gölü, Burdur Gölü, Manyas (Kuş) Gölü, Göksu Deltası, Akyatan Lagünü, Kızılırmak Deltası, Uluabat Gölü ve Gediz Deltası) Ramsar Listesi’ne dahil olmak üzere 71’i uluslararası öneme sahiptir.” dedi.

Çelik, 1960’tan bu yana Amik, Gavur, Emen, Avlan gölleri gibi 1 milyon 300 bin hektarın üzerinde sulak alanların sonuçlarının hiç düşünülmeden çeşitli amaçlarla kullanılmak üzere kurutulduğu bilgisini verdi.

Sulak alanların kıtadan kıtaya göç eden milyonlarca göçmen kuşun okyanusları aşmadan önce yumurtlama, yavru çıkarma ve mevsimlik yaşama yerleri olduğunu ifade eden Çelik, dünya sulak alanlarının yüzde 50’sinin sazlıkların kesilmesi, tarım amaçlı kurutmalar, sanayi kirliliği, içme suyu amaçlı kullanımlar, büyük baraj inşaatları nedeniyle yeterli su alamama ve yapılaşmalar nedeniyle yok edildiğini bildirdi. Çelik, TEMA Vakfı olarak gelecek kuşaklara sürdürülebilir bir yaşam ve gelecek bırakmak için herkesi sulak alanlardaki kültürel ve biyolojik zenginliğe sahip çıkmaya çağırdıklarını ifade etti.