‘Temel hedef AB üyeligi degil Türkiye’yi degistirmek’

Almanya’nin müstakbel basbakani Dr. Angela Merkel ve müstakbel Disisleri Bakani Frank-Walter Steinmeier’le görüsen Disisleri Bakani Gül Almanya’nin Türkiye politikasinda bir degisiklik olmayacagini söyledi.

Üyelik sürecinin devami için Almanya’nin gerekli destegi verecegine dikkat çeken Gül, Türkiye’nin de bu süreci basariyla devam ettirmesi gerektigini ve ülke için önemli olanin degisimi gerçeklestirilmesi oldugunu söyledi. Gül, ”Türkiyenin bu süreci basariyla götürmesi tabii ki sadece Türkiye’ye bagli degildir. Almanya, Türkiye’nin bu süreci en iyi sekilde isletmesi için elinden geleni yapacaktir. Bizim performansimiz, bizim basarimiz Türkiye’yi degistirdikçe olacaktir, ki bizim amacimiz budur; AB degildir. Bizim amacimiz Türkiye’yi degistirmektir. AB bunun bir vesilesidir. Bugünkü sartlarda yarin AB’ye üye olsak AB bizim için hiçbir sey ifade etmez. O bakimdan biz bu katilim sürecini çok iyi degerlendirmeliyiz” dedi.

Ayrica müzakerelerin sonunda adaylik için gerekli sartlarin yerine getirildigi zaman gerek ülkelerin gerekse de Türkiye’nin bunu tekrar degerlendirecegine dikkat çeken Gül, o zaman Türk halkinin AB’ye girise hayir da diyebilecegine dikkat çekti.

Avrupa’daki birçok insanin Türkiye’yi bilmedigini ve Türkiye’ye gelmekten çekindigini ancak ilk kez gelen herkesin sasirdigini anlatan Gül, çok geri, standartlari düsük bir ülke beklentisiyle gelen bu kisilerin geri döndüklerinde tekrar gelmek istediklerini söyledi.

“MERKEL’LE SAMIMI BIR GÖRÜSME YAPTIK”

Bakan Gül, Merkel’le uzun bir görüsme yaptigini ve Almanya ile Türkiye arasindaki ikili iliskiler, Almanya’daki Türk varligi, ekonomik, sosyal, siyasi konulari,dis politika ile ilgili yapabilecek ortak çalismalari degerlendirdiklerini söyledi. Yeni hükümete Almanya’da yasayan Türk toplumunun sorunlarini ve özellikle de egitim konusundaki sikayetleri de Merkel’e iletme imkani buldugunu anlatan Gül, “Daha önceki hükümet dönemindeki iliskilerin bu hükümet döneminde de daha ileri düzeylere götürüleceginden eminim. Sayin Merkel’in çok açik ve samimi görüslerini duymaktan çok büyük bir mutluluk duydum. Ayrica sayim Merkel’i 2006’nin ilk yarisinda Türkiye’ye davet ettim ve o da kabul etti. Steinmeier’le de dis politika konularini degerlendirdik. Steinmeier’le önümüzdeki dönem çok yakin bir isbirligi içerisinde olma konusunda mutabaka vardik” diye konustu.

Gül, ayrica Merkel’in de Suriye ziyaretini sordugunu açikladi.

Türkiye ile Almanya arasindaki ekonomik iliskilerin de boyutlarina dikkat çeken Gül, geçen yil Almanya ile 21 milyar dolarlik bir ticaret hacminin oldugunu ve 4 milyon Alman turistin Türkiye’ye geldigine dikkat çekerek her iki ülkenin de birbiri için ne derecede önemli oldugunun farkinda oldugunu belirtti.

Disisleri Bakanliginda son günlerini tamamlamak üzere olan Joschka Fischer’i de ziyaret eden Gül, Fischer’in son resmi ziyaretçisi oldugunu söyledi.

Almanya’daki Türklere özellikle yerel yönetimlerde ve bütün aktivitelerde yer almalari çagrisinda bulunan Gül, Türk vatandaslarina artik Almanya’ya yogunlasmalari çagrisinda bulundu.