Temiz ekran için el ele

Televizyonlarda yayınlanan magazin ve kadın proğramlarının Türk kültürünü olumsuz yönde etkilediğini, ileri süren Osmangazi Kültür Dernekleri, " Temiz Ekran Projesi" başlattı.

Beş derneğin bir araya gelerek hazırladığı proje kapsamında, duyarlı vatandaşların televizyonlarda yayınlanan magazin, kadın ve Türk aile yapısına aykırı proğramları federasyon bünyesinde kurulan ” Temiz Ekran Projesi Timi’ne” telefon açmaları isteniyor. Halktan gelecek şikayetler için iki kişilik ekip kuran federasyon, 0222 230 26 11 ve 0222 234 54 72 nolu telefonlara bırakılan şikayetleri liste halinde Radyo Televizyon Üst Kurulu RTÜK’e günlük olarak aktaracak.

Federasyon, söz konusu magazin, kadın ve toplum düzenini bozan proğramların yayından kaldırılması veya gece geç saatlerde yayınlanması amacıyla önümüzdeki günlerde bir de imza kampanyası başlatacak. Böylelikle kamuoyu oluşturarak söz konusu proğramların ekranlardan kaldırılmasını veya gec geç saatlerde yayınlanmasını amaçlanıyor.

Osmangazi Kültür Dernekleri Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Şükrü Acar, teknoloji’nin bir çok kolaylığı getirdiğini ancak bir çok değiri de yok ettiğini dile getiriyor. Buna birde televizyonların vurdum duymazlığının eklenmesi halinde işlerin daha da kötüye gittiğini dile getiren Acar, ” Hepimiz dünü anlatırken, ‘ eskiden her şey güzeldi, saygı vardı, yardımlaşma ve muhabbet vardı’ diye bahsederiz. Oysa bu gün bunların hepsini mumla arar olduk. Bize göre bu değerlerin yok olmasındaki en etkili nedenlerin başında televizyonların bilinçsiz yayınları, reyting düşünceleri” dedi.

Tabanda başlamayan hiç bir haraketin tam başarılı olamayacağını ileri süren Acar, şöyle konuştu: ” Bizlerde toplum olarak, sivil kuruluşlar olarak üzerimize düşeni yapalım. Gelin televizyonların yaptığı bu bazı olumsuzluklara hep birlikte karşı koyalım. Ekranlardaki görnütü kirliliğine hep birlikte son verelim. Türk aile yapısını yok etmeyi amaçlayan proğramlara fırsat vermeyelim. Eğitici ve özümüze uygun proğramların yayınlanması için hep birlikte seslenelim.”