‘Tepki gösterirken provakasyona gelmeyelim’

CHP Grup Başkanvekili Haluk Koç, Danimarka başka olmak üzere bazı avrupa ülkelerindeki gazetelerde İslam Peygamberi Hz. Muhammed ile ilgili yayınlanan karikatürlerin, son dönemlerde yaşanan en büyük küresel ayıp, küresel saygısızlık olduğunu söyledi.

TBMM’de bir basın toplantısı düzenleyen Haluk Koç, bir gazetecinin, son günlerde yaşanan gerginliklerin tırmanması ve Trabzon’da bir rahibin öldürülmesini nasıl değerlendirdiğini sorması üzerine, her inanç grubunun, kendine ait kutsal değerleri bulunduğuna, İslamiyet’in, insana, doğruyu, güzeli ve iyiyi öğütlediğine vurgu yaptı. Yayınlanan karikatürlerle batı ülkelerinde ortaya çıkan saygısızlığı onaylamanın mümkün olmadığını dile getiren Koç, bu saygısızlığın basın özgürlüğüyle bağdaşmadığını, bunun basın özgürlüğüyle açıklanamayacağını söyledi.

Danimarka başka olmak üzere bazı Avrupa ülkelerindeki gazetelerde İslam Peygamberi Hz. Muhammed ile ilgili yayınlanan karikatürlerin, son dönemlerde yaşanan en büyük küresel ayıp, küresel saygısızlık olduğunu belirten Haluk Koç, şöyle konuştu: “Buna karşı oluşan tepkileri, çok ölçülü tutmak gerekli. Provokasyonlara gelmeden, bundan medet umacak kişi, grup, küresel terör odaklarının ekmeğine yağ sürmeden, dikkatli, vakur, dik bir çizgiden geçmemiz gerekiyor. Bu saygısızlığı yapanları lanetleyeceğiz, onaylamayacağız ama büyük fotoğrafta nelerin planlandığının ayırımında olmamız gerekiyor. Batı basınında yapılan saygısızlığı lanetliyorum. Ama bunun karşılığında çok dikkatli olmamız gerekiyor.”