Tepkiler SMS’lerle müzik kanallarına taşındı

Danimarka ve Norveç'te günlük yayın yapan bir gazetede geçtiğimiz hafta Hz. Muhammed'in karikatürünün yayınlanmasından sonra tepkiler devam ediyor. İslam dünyasından gelen ilk tepkiler şiddet boyutuna kadar ulaştı.

Türkiye’deki tepkiler şimdi SMS’lerle müzik kanallarına taşındı. Canlı olarak Atv’de yayınlanan İbo Show programında, sanatçı İbrahim Tatlıses de karikatüre tepkisini dile getirdi. Türkiye’de müzik kanalı olarak bilinen başta Kral Tv, olmak üzere Viva, Gala, Halay, Tatlıses Tv ve Avrupa’da yayın yapan Kürt müzik televizyon kanallarından Mezopotamya Tv’de Hz. Muhammed’in karikatürlerine tepkilerini SMS’lerle gösterdi.

Müzik kanallarında daha önce isteklerini bildiren seyirciler bu defa SMS’lerle Danimarka ve Norveç’e tepki gösteren mesajlar gönderdi. Daha önce yayınlanan şarkılar SMS’lerle istekler halinde belirtilirken, şarkı istekleri yerini tepkiler bıraktı.

Bu arada karikatür figürlerine sanat dünyasından da tepkiler gelmeye başladı. Dün gece canlı yayınlanan İbo Show’da Ferdi Tayfur, Erkin Koray ve Emre Altuğ’u konuk eden sanatçı İbrahim Tatlıses, Danimarka’da yayınlanan bir gazetede Hz, Muhammed’in karikatürlerinin yayınlanmasına sinirlendi.

Canlı yayında açıklama yapan Tatlıses, tüm bu yapılanların dünyayı karıştırmaya yönelik olduğunu belirtirken, sanat dünyası olarak tepkilerini canlı yayınlarda göstermek istediklerini söyledi.

‘Biz sanatçılar duyarlı insanlarız’ diyen Tatlıses, bu olanlara sessiz kalınamayacağını ve Avrupa’nın Müslamanları üzmeye haklarının bulunmayacağını dile getirdi.

Tüm peygamberlere saygı duyduklarını ifade eden Tatlıses şöyle devam etti: “Nasıl tüm peygamberlere saygımız var ve onları kabulleniyorsak, Dünya da Hz. Muhammed’e saygı duymalıdır ve onu kabullenmelidir. Kimse Peygamber’i hayalinde tasavvur edip te kağıda dökemez. Allah (cc) kainatı onun üzerine kurmuş ve yaratmıştır. Bu karikatürlerin neden yapıldığı konusunda bilgimiz yoktur. Ama yapılmaması gerekirdi. Peygamberimiz kalbimizde yaşıyor. Onun nasıl olduğu konusunda bir yorum yapamayız. Kendisi hayal ötesi birşeydir. Esmer mi, kumral mı, sarışın mı, gözleri mavi mi, yeşil mi, kahverengi mi? Bunları herkes kafasında hayal edebilir. Hatta hayalin de ötesinde düşünebilir. Birbirimizi neden üzelim. Bu dünyadan sonra kendimizle götüreceğimiz hepsi 2,5 metre uzunlukta, 80 santimetre enindeki bez parçası değil midir?”

Öte yandan SMS’lerle gelen bilgi mesajlarında ise Hıristiyan aleminin ürünlerinin boykot edilmesiyle yıl sonuna kadar Danimarka ekonomisinin 36 milyar dolar zarar edeceği şeklinde mesajlar gelmeye başladı.

İslam dünyasındaki ilk tepkinin şiddet boyutu ise Suriye’de yaşanmıştı. Suriye’nin başkenti Şam’da Danimarka ve Norveç büyükelçilikleri ateşe verilmiş çıkan arbede ise 28 kişi yaralanmıştı.