Terbiyesiz!

Avusturyalı polisin terbiyesiz ifadesi sizide kızdıracak

Avusturya Tekvando Milli Takımı sporcularından Tuncay Çalışkan, sığındığı polis tarafından azarlandı, kendisine ağza alınmayacak küfürler savruldu. Bununla da yetinmeyen polis, ırkçı Avusturyalıya dönerek “Bu pis Türkün kafasını o beysbol sopasıyla neden ezmedin?” dedi.

Avusturya adına uluslararası yarışmalarda toplam 10 birinciliği, 1999’da Hırvatistan’da yapılan dünya şampiyonasında ikinciliği, olimpiyat dördüncülüğü bulunan Tuncay Çalışkan “Ben bunları hak etmedim” diyor. Avusturya Tekvando Milli Takımına girdiği 1997 yılından 2004 yılına kadar da aralıksız Avusturya şampiyonu olan Çalışkan, “Eşimin yanında polisin bana bu şekilde hakaret edilmesi kaldırılır cinsten değil. Bu işin peşini bırakmayacağım. Bana haksız yere hakaret eden polisler özür dilemeli.” dedi.

Avusturya tekvando tarihinde ilk dünya derecesini ve ilk Avrupa şampiyonluğunu Avusturya ya kazandıran Çalışkan, yaşadığı olaydan bir gün sonra Cihan Haber Ajansı’na gelerek bilgi verdi. 2004 olimpiyatlarında Atina’da ayağından sakatlandıktan sonra bu sporu bırakmak zorunda kalan Çalışkan, “Ben bu ülke için ayağımı verdim. Bunları hak etmedim.” dedi.

Çalışkan, cereyan eden olayı şöyle aktardı: “Hafta sonu evimizin etrafında park yeri ararken, ki bizim muhitte de park yeri bulmak bazen 40-45 dakikayı buluyor, bir arabanın bizi takip ettiğini fark ettim. 1-2 metre aralıklarla bu takip yaklaşık kırk – kırk beş dakika sürdü. Son yirmi dakikasını eşim de fark etti; korktu ve ağlamaya başladı. Bir süre sonra araç önümüze geçti ve durdu. Araçtaki adam tehdit savurdu. Neden bizi takip ettiğini sormaya kalmadan beysbol sopasını aldı ve üzerime doğru yürümeye başladı. Bizim evin yanında polis merkezi var, oraya çekelim, orda halledelim bu işi diye düşündüm. Ben yavaş yavaş ilerledim. Adama da bizi takip etti ve polis merkezinin önüne gelince kornaya bastım. Polisler çıktı ve ‘yardımcı olurumsunuz’ dedim. Memura olan biteni anlattım. ‘Adamın aracına bakın, beysbol sopası var ve alkollüdür kesin’ dedikten sonra polis bana “sus! çeneni kapa! artık yeter! Tamam donuna etme! diyerek bağırdı.

Polise, kendisiyle bu şekilde konuşma kakının olmadığını söylediğini belirten Çalışkan, “Beni konuşturmadı. Daha sonra içeri götürdüler bizi. Genç bir polis ifademi aldı. Ben önceki polisin bana söylediklerini bu genç polise söyledim. İlk polis burnuma kadar geldi, ‘Çeneni kapa aşağılık herif ! Sus! Ülkemizden gidin’ şeklinde daha çok ağza alınmayacak şeyler söyledi.” diye konuştu.

Bu bağırmalar üzerine 4-5 kadar polisin daha odaya geldiğini belirten Çalışkan, hepsinin aynı şekilde kendisine hakaretler ettiğini söyledi. “Ben bu ülke için ayağımı feda ettim. Sekiz yıl askeriyesinde görev yaptım. Benim bu ülkeye onlardan çok hizmetim oldu. Eşimin yanında bana bu şekilde hakaret etmelerine hiç kimsenin hakkı olamaz” diyen Çalışkan, daha sonra İçişleri Bakanı’nı tanığını ve durumu bizzat ona aktaracağını ve bunun sonuçlarına katlayacaklarını polislere söyleyince, daha sonra gelerek kendisine hakaret eden polislerin hemen odalarına çekildiğini ifade etti.

“Hayatım bu şekilde bir ırkçılıkla karşılaşacağımı düşünemezdim” diyen Çalışkan, dil bilen, haklarını bilen, bu ülkede doğmuş büyümüş birine bunu yapabiliyorlarsa; kim bilir gariban vatandaşa nasıl davranıyorlardır. Bu benim olayım olmaktan çıktı. İlk önce İçişleri Bakanlığına gideceğim. Gerekirse Başbakana gideceğim. Komutanlarıma da haber verdim. Avusturya medyasını da bilgilendirdim. Bu adamlar özür dileyene kadar bu işin peşini bırakmayacağım” şeklinde konuştu.

Olaydan sonra sabaha kadar ağladığını söyleyen Çalışkan’ın eşi, eşim 14 yıl profesyonel tekvando yapmış biri. O an orda inip onu alt edebilirdi. Ama ben istemedim. ‘Polise gidelim’ dedim. Polislerin bu şekilde davranması çok zoruma gitti. İki günden beri doğru düzgün bir şey yiyip içemedim.

Gazetecilik ahlakı gereği sözü gecen polislerin de görüşünü almak isteyen muhabirimize, Avusturya polis şefi sözcüsü “bu konun araştırıldığı ve sonuçlanıncaya kadar medyaya bilgi verilmeyeceği” ifade etti.