Tercihleri dikkatli yapın!

Denizli İl Milli Eğitim Müdürü Ekrem Ekici, Ortaöğretim Kurumları Sınavı (OKS) tercihlerinde dikkatli olunması gerektiğini bildirdi.

Denizli İl Milli Eğitim Müdürü Ekici, yaptığı yazılı açıklamada, OKS tercihi yapacak öğrencilere tavsiyelerde bulundu. Özellikle öğrencileri tercih işlemlerini son günlere bırakmamalarını öğütleyen Ekici, idareci ve velilerin, öğrencileri yönlendirmede aktif rol almalarının önemli olduğunu vurguladı.

Sağlıklı tercih için başarı sırasına göre hareket edilmesi gerektiğini ifade eden Milli Eğitim Müdürü Ekici, “Bazı öğrencilerimiz sayısalcı olmayı düşünmüyor ama puanıma yazık olmasın diye fen lisesine gitmek istiyor. Önemli olan öğrencilerimizin ilgi ve yetenekleri doğrultusunda hareket etmesidir.” dedi.

Fen liselerini kazanan öğrencilerin, taban puanlarının tutması ve açık kontenjan olması halinde diğer Anadolu iselerine nakil olabildiklerini dile getiren Müdür Ekici, fen liselerine nakil olabilmek için ise yine başka bir fen lisesi öğrencisi olunması gerektiğini kaydetti.

Anadolu Öğretmen liselerinin eğitim fakültelerine yerleştirilirken 24 puana kadar olan ek puan alma uygulamasının halen devam ettiğini belirten Ekici, “Anadolu Öğretmen liseli öğrenciler, eğitim fakültelerinin dışındaki fakültelere puan kaybı olmadan, diğer Anadolu liseleri ve Fen liseleri ile eşit şartlarda yarışmaktadırlar. Yine Anadolu Öğretmen lisesi öğrencileri, isterlerse taban puanlarının tutması ve açık kontenjan olması halinde diğer Anadolu liselerine nakil olabilmektedir. Ancak, öğretmen liselerine nakil olabilmek için yine başka bir Anadolu öğretmen lisesi öğrencisi olmak gerekmektedir.” diye konuştu.

Ekici, Denizli Rehberlik Araştırma Merkezi’nin, OKS tercihi ile ilgili mesai saatlerinde öğrencilere rehberlik yaptığını sözlerine ekledi.