Terim saldırıların kine dönüştüğünü söyledi

Milli Takımlar Baş Sorumlusu ve Teknik Direktörü Fatih Terim, hakkında yapılan eleştirilerin ölçüsünün kaçtığını belirterek sert bir dille cevap verdi.

Samanyolu televizyonunda pazartesi geceleri yayınlanan Spor Zamanı programına konuk olan Terim, Mehmet Şeyho’nun hazırlayıp sunduğu programda Ahmet Ağaoğlu, Yemen Ekşioğlu ve Serdar Çakır’nda sorularını cevapladı.

90 dakika süren ve büyük bir ilgiyle izlenen programda Terim’in yaptığı açıklamalar şöyle;

“Maçtan bu yana olan hadiseler ortada. Suç alınması gerekirse alırım. Risk de alırım sorumluluk da alırım. Ama iş şahsi kine dönüştürülmüş bazı kişiler tarafından. Sunderland’da oynanan ve Türkiye’nin 2-0 yenildiği maçta 100 kişi girdi sahaya. Futbolculara sarıldılar sevinç yaşadılar. Biz de girse ne olurdu acaba merak ediyorum.

Ben şimdi birlik olma zamanıdır dediğimde bana ‘Nasıl yani doğruları yazmayalım mı’ dediler. En acısı bir çok arkadaşımız çağrıldı İsviçre’ye. Sizin ülkenizde çıkan haberler karşınıza çıkınca çok üzülüyorsunuz. Böyle bir olay yok dediğinizde sizin basınızda çıkan haberler deniyor. Bu insanı gerçekten acıtıyor. Ben önleyebilir miydim, mani olabilir miydim diye hala düşünüyorum. Hatalarım oldu kabul ediyorum. Ama bu olaydan sonra kendi iç hesaplaşmamızı yapar gibi olduk. Onların hesabı da buydu.

Benim en büyük suçlandığım nokta takımı çok fazla hazırladığım oldu. Ondan 3 gün önce hazırlamadığım adına eleştirildim. Takımın ruhsuz olmasından bahsedildi. Bütün kin bize kusuldu. Şahsi husumet gibi oluyor bazılarınki. Her dakika çıkıp cevap veremem. Her dakika basın önünde olamam.

Biz turu geçmek için her şeyi yaptık. Tünelde olaylar hep olmuştur olacaktır da. Ama biz durup dururken cezalandırılmadık. Juventus ben gelmiyorum dedi can güvenliği yok diye. İspanya’da bomba patladı orada oynadılar. İtalya’da olaylar oldu, İngiltere’de bomba patladı oynandı. Ama biz gittik garantisi biziz dedik. 22 kişiyi 22 bin polisle koruduk ve maç oynadık.

İsviçre ile oynadığımız ilk maç sonrası ‘önümüzde iki gün var maçımıza, iki gün bekleyin toptan vurursunuz, çok fazla üstümüze gelmeyin’ dedim ama 3 gün sabredemedik. Elimize fırsat geçti edasıyla o kadar ağır yazılar yazıldı ki. Sizi beğenmediğimi 10 tane kelime ile ifade ederim. Beşi sizi üzer beşi üzmez.

– MİLLİ TAKIM’DA DEĞİŞİM OLACAK MI? –

Mutlaka bazı şeyler değişecek. Ümit Milli takımız ve A2 Milli takımımız bize bunu gösterecek. Genç milli takımlarımız bunu gösterdi. Bu gençlerimizden bazısı 1 maç Ümit takımda oynayıp buraya gelecek, bazıları 3-5 maç oynayıp gelecek.

Emre, Tuncay, Hamit, Halil gibi genç tecrübeli oyuncular bizim için avantaj. Bazı düşündüğümüz oyuncularımızın takımlarında oynamaması ise bizim için dezavantaj. Bizim hedefimiz bir mevkide sıkıntı olduğu zaman ‘aman yandık’ demek değil. Hemen alternatifi devreye sokmak. 10-15 senelik bir jenerasyon kuracağız. İyi bir altyapımız olduğundan eminiz. U17 takımımız Avrupa Şampiyonu olup ardından Dünya 4. olduysa oradan bize futbolcular gelmeli.”

Program yorumcularından Ahmet Ağaoğlu’nun ‘Trabzonspor’da yöneticiliğe başladığım ilk yıllarda başkanımız Sadri Şener’i arayarak Tolunay’ı Cengiz’i o zaman Antalya’da oynayan Rüştü’yü transfer edin’ diye tavsisyede bulunmuştunuz. Yine aynı şeyi yapacak mısınız?’ sorusuna Terim şu cevabı verdi:

“Aynısını yapmayı düşünüyorum. O zamanlar bütün arkadaşlarımızla seyrede seyrede elit bir tabaka oluşturduk. Kulüplerimizle bir araya geldik ve bu futbolculardan yararlanın, siz yararlanırsanız bu bize de yansır dedik. Ve bu çark müthiş bir şekilde işledi. Bu Milli Takım’a da yansıdı. Yine bu yönde bir çalışmamız var.”

Terim yabancı sayısıyla ilgili olarak ise, “Yabancı sayısını serbest de bıraksanız, kısatlasanız da başarı gelip gelmeyeceğini bilenmezsiniz. Şimdi rakibimizle aynı terazide yarışamıyoruz. Onların 19-20 yabancıları da var deniyor. Ama ben Türk Milli Takımı’nı düşünmek zorundayım. Milan’a bakıyorsunuz 5-6 tane İtalyan futbolcu oynuyor. Chelsea’ye bakıyorsunuz iki takım çıkarsanız yabancı. Avrupa’nın genelinde yabancı sayısı serbest; ama bazı ana kriterler var. Kimi 40 defa milli olmalı gibi çeşitli kriterler uyguluyor. Fredel’i Liverpool istiyordu ve bizden Amerika’nın 3 tane hazırlık maçında oynamak için izin aldı transfer olabilmek için. Ben bu konuya çok katı değilim ama Türk futbolcularını koruma altına alınacak bir kriterin de olması lazım” diye konuştu.

– ÖNDER TURACI KONUSU –

Terim, Belçika Milli Takımı’na davet edilen Fenerbahçe’nin başarılı defans oyuncusu Önder Turacı, Rezerv Lig ve ceza affedilmezse maçların nerelerde oynanacağı sorularına ise şöyle cevap verdi;

“Bir futbolcu 21 yaşına kadar A Milli Takım’da oynamamışsa istediği ülkeyi seçebilir. 21 günle Önder milli takımda oynayamaz hale gelmiş. Biz Önder için insan haklarını kullanarak girişimde bulunduk. İnsan haklarını kullanarak buradan bir şey yapabilirmiyiz diye uğraşıyoruz.

Rezerv lig yerine A2 ismini kullanacağız. Kadroya giremeyen her oyuncunun psikolojisi kötü yönde bozuluyor. A2’yi kuralım kadroya giremeyen oyuncular hem zinde kalsın hem de oynasınlar diyoruz. Ve bu maçların lig maçlarından önce oynanmasından yanayız. Maçtan önce oynadığı zaman basın orada, seyirci orada yönetim orada olacak. Başka bir sahada oynanırsa kontrol etmek mümkün değil. Seyircinin önünde oynadığı zaman hocanın da riski olur ama o riski hocayı alır.

Siz oynarsanız her yer kolay oynamazsanız her yer zor. Biz 6 maç cezalı durumda gibi hareket etmeliyiz. Seyircili oynarsak Almanya’nın alternatifi yok. Ben seyircisiz olursa Floransa’yı tavsiye ettim.”

– GRUP DEĞERLENDİRMESİ –

Terim, 2008 Avrupa Şampiyonası Grup Eleme maçlarıyla ilgili olarak da birbirinden ilginç açıklamalar yaptı. Terim, “Norveç grubun önemli takımlarıdan birisi. İngiliz ekolü altında oynayan İskandinav fiziğini ön plana çıkaran bir takım” dedi.

Yunanistan’ın son şampiyon takım olduğunu da belirten Terim, şöyle devam etti;

“Her ne olursa olsun Avrupa’nın son şampiyonu Yunanistan. Belirliyeci takımlar Bosna Hersek ile Macaristan olacak. Bosna da bu grupta iddialıdır. Macaristan da eski ekolünü arayacak. Malta da eski malta değil. Son maçlarında Bulgaristan ve Hırvatistan ile 1-1 barebere kaldırlar. Bizim işimiz ağırlaştı. Seyircisiz oynamaya alışık değiliz. O nedenle seyircisiz maçlar yapmayı planlıyoruz.”

– “SEYİRCİMİZİN GÜNAHI YOK” –

FIFA’nın kararına da değinen Terim, “UEFA ve FIFA futbol seyircisinin artırmak için büyük çaba harcıyor. Bizim seyircimizin hiçbir şeyi olmadı ama ceza verildi. Seyircinin cezalandırılması entresan geldi bana. Bizim seyircimizin hiç günahı yok. Bir de rakibin de seyircisini cezalandırıyorsun. Emre’nin cezası da ağır gibi geldi. Görünürde olanla olmayanın cezası da aynı” dedi.

– “PARAYI HİÇ KONUŞMADIM, TAZMİNATIM DA YOK” –

Fatih Terim, aldığı maaş konusunda yapılan spekülasyonlarla ilgili ise şunları söyledi:

“90’da göreve geldiğimde ‘Ne istiyorsun’ diye sorulan soruya ne yazıyorsanız odur dedim. Yeniden göreve geldiğimde de para konuşmadım. Hatta benim tazminatım da yok. Pazarlık etmediğimi söyledim. Ben ağzımı açmadım açmam da. Bunu sayın Şenes Erzik, Levent Bıçakcı ve Haluk Ulusoy’a da sorabilirsiniz. Benim size bakış açım sabitse eleştirecek bir yer bulurum. Bu konuda da yapılanlar maalesef böyle.”