Terim: “Savunarak kazanamayız”

Milli Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim, Euro 2008 öncesinde HABERTÜRK'te Erdoğan Aktaş yönetimindeki Basın Kulübü'nde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Okay Karacan:

“Hangi yönümüzle hatırlanacağız? 96’da lejyonerler yoktu. 2000’de takımlar bazında UEFA şampiyonluğu elde edildi ama sonu geldi. 96’da kolay gol yiyen ya da savunma anlamında zaman zaman sıkıntı yaşayan bir takım. 2000’de gol yollarını çözen ama defansif hataları olan bir Milli Takım vardı. 02’de gol ve defans hatlarında bazı sıkıntıların çözüldüğünü gördük. Şimdi daha hızlı top oynayan kulüp takımları var ve milli takımlarda da bu tip gelişmeler gözüküyor.”

Fatih Terim:

“96’daki başarı büyük bir başarıdır. “Ve bu katılım daha sonraki katılımların habercisidir” dedik. Orada başarılı olamadık ama başarının zamanla geleceği de anlaşıldı. Basit gol yiyoruz ama basit gol de atıyoruz. Biz her gol yediğimizde de basit gol yiyoruz havası yaratılıyor. Benim oyun felsefem olarak, herkesin bir anlayışı vardı. Ben atağı seven bir hocayım. Bugün kadromuzda o bahsettiğiniz çabuk oyunculara sahibiz. Ben de 3 hazırlık maçında tam fikir sahibi olmaya çalışacağım. Ben Avrupa’da birçok milli takımın çok kalıp halinde ve statik olduğunu düşünüyorum. 4+2’yi de neredeyse ezberledik. Bunu da hep birlikte ifade ettik. Ben şu gerçeği kabul ettim: “Savunarak kazanamayız” Benim 90’larda çıkış şeklim de budur, 3 forvetle. Futbolda da olmazsa olmaz kurallar vardır. Bunlara uyacaksınız. Ama bir felsefe bir anlayış olacak. Benim için numaralar çok önemli değildir. Ben ilk defa 15-20 gün beraber olmak gibi bir şans buluyorum. Ümit ediyorum sakatlıklardan da arınarak kafamızdaki kadroyu ortaya koyacağız. Neyle hatırlanacağız: Sonuçla. Neticede sonuç hatırlanıyor. Mümkünse iyi oyunla kazanmayı isteyen taraflarda oldum hep. Kazan, nasıl kazanırsan kazan ama ben iyi oyunla kazanmayı her zaman tercih ederim.”

Okay Karacan:

“Ayağa pas yapan hızlı bir takımımız mı olacak? R.Madrid, Barcelona anlayışlında olduğu gibi.”

Fatih Terim:

“Ben her zaman kontrolün bizim elimizde olmasını tercih ederim. Şimdi onu da halletmek çok kolay olmuyor. Liglerimize bakın, genel olarak biz de her top final topu gibi bir sorun var. Her top final topu değildir. Final topu olmayan topu final topu gibi kullanırsanız sorun olur. 10 sene evvel de dedik. “Aktif Dinlenmek” çok önemlidir. Basketbolda olduğu gibi 24 saniyeyi iyi kullanmak diyebiliriz. Topun bizde kalması, oyun kontrolüne sahip bir takım olmak önemli. Birkaç maçta buna yaklaştık. Tam oldu mu? Hayır. Ama amacımız budur. Takım gibi oyuna ağırlığını ortaya koyan bir takım yaratmak istiyorum.”