Termal masaj yatakları hekim kontrolünde kullanılmalı

Denizli Devlet Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Beşir Türkmen, termal masaj yataklarının mutlaka hekim kontrolünde kullanılması gerektiğini söyledi.

Masaj yataklarının bilinçsiz kullanıldığını belirten Türkmen, bu tür yatakların faydasının tıbben ispatlanmadığını, vücudun bazı noktalarına ısı, basınç ve masaj uygulayarak birtakım hastalıkları yok ettiği yönünde iddialar ortaya atıldığını ifade etti. Bazı hastalıklarda termal masaj yataklarının zararlı olabileceğini de dile getiren Dr. Türkmen, damar tıkanıklıkları ve iltihapları, kanama ve kanama eğilimli hastalıklar, deri hastalıkları, açık yara ve cerahatlanmalar, ateşli hastalıklar ve enfeksiyon hastalıkları, ağır kalp ve dolaşım hastalıkları, kanser, yüksek tansiyon, felç, çocuklarda spastiklik, eklem içi kanamaları, kemik erimesi ve kırıklar, bel kaymaları, ileri bel ve boyun fıtıkları, ileri kireçlenmeler, iltihaplı romatizma, tümörler ve gebelikte termal masaj yataklarının kullanılmaması gerektiğini kaydetti.

Termal masaj yataklarının ancak hekim kontrolünde kullanılabileceğini açıklayan Türkmen, “Bu tür yatakları bütünüyle kötülemek ve hiçbir işe yaramadığını söylemek de yanlıştır. Hekimlere danışılarak doğru kullanıldığı takdirde birtakım kas ve eklem hastalıklarında faydalı olabileceği de söylenebilir. Bunun için hastayla hekim arasında işbirliği gereklidir. Hasta, tedavi öncesi mutlaka bir hekim tarafından muayene edilip değerlendirilmelidir. Devamlı boyun, bel ve sırt ağrısı çeken, tıbben tetkikleri yapılmış, ısı ve masaj tedavisi önerilen kişiler için faydalı olabilir. Yatakların keyif verici ve rahatlatıcı özelliği vardır, yani tamamen tedavi edici özelliği olduğu asla söylenemez.” dedi.

Termal masaj yataklarının etkisinin insan eliyle yapılan masaja göre üstünlüğü olmadığını da kaydeden eşir Türkmen, “Elle yapılan masajda, masörün parmak uçlarının duyarlılığı çok önemlidir. Üstelik masaja duyarlı tetik noktalar her insanda aynı yerde bulunmaz. Bu noktaların tam ortasına yeterli basınç ve en uygun teknikle masaj yapılmalıdır. Olumlu sonuç büyük oranda masörün becerisi, yeteneği ve deneyimine bağlıdır. Bu açıdan kaslarla ilgili kronik ağrı ve uzun süren hastalıkların tedavisinde usta eller gereklidir. Termal masaj yatakları hem bu noktaları tam bulamaz hem de uygun basıncı ayarlayamaz.” diye konuştu.

Dr. Türkmen, egzersizden yoksun vatandaşların yoğun iş temposunda boyun, bel ve sırt ağrıları çekmesinin kaçınılmaz olduğunu aktararak, “Uygun diyet ve egzersiz, yaptığımız işle ilgisi olmayan bir hayat felsefesi olarak kabul edilmelidir. Sabah yataktan kalkar kalkmaz 10 dakika süreyle bütün vücudumuzu kapsayan aktif ve germe egzersizleri yapılmalıdır; ancak bu şekilde sağlıklı, formda, göbeksiz, mutlu ve dinç kalabiliriz.” dedi.