‘Terör ençok kadınları etkiliyor’

Batman'daki terörist saldırıda 4 polis memurunun öldürülmesinden sonra yetim kalan çocuklarıyla yürüyen polis eşleri, Güneydoğu'da yaşayan kadınların içinde bulunduğu durumu yeniden gündeme gitirdi.

Kimi kadın evladını, kimisi saldırı sonucu eşini kaybetti.

8 Mart Dünya Kadınlar günü arefesinde yaşanan bu durum kadınların soruna el uzatmak için kurulan kadın derneklerinin tepkisi çekiyor.

Kadın dernekleri, bayanların yıllardır töre cinayetleri ve terörden zarar gördüğünü belirterek artık bunların bitmesini istiyor.

Diyarbakır’ın ilk kadın derneklerinden biri olma özelliğini taşıyan Gülpembe Kadın Eğitim ve Yardımlaşma Derneği (GÜLPEMDER) 5 yıldır bölgedeki kadınlara yardımcı almaya çalışıyor. Hayırsever kadınların bir araya gelerek kurdukları dernekte çalışmalar tamamen gönüllülük esasına dayanıyor.

Dernekte, bölgedeki kadınların eğitim ve sağlık sorunları başta olmak üzere meslek edindirme, eğitici kurslar açma gibi faaliyetler yapılıyor.

Dernek Başkanı Keziban Ekinci, bölgedeki en büyük sorunu eğitimsizlik olarak görüyor. Bunun için kadınlara yönelik okuma-yazma kursları tertiplediklerini anlatan Ekinci, önümüzdeki günlerde de açacakları sağlık kabininde gönüllü olarak kadınlara yardımcı olacaklarını dile getiriyor.

Başkan Ekinci, “Bölgedeki kadınların durumu ortada. Bunlara yardımcı olmak için 5 yıldır çalışıyoruz. Karşılaştığımız en büyük sorunda kadınların okuma yazma bilmemesi. Okuma yazması olmayanlara yardımcı olmak gerçekten çok zor oluyor. Bu amaçla önce eğitim diyoruz. Çünkü okuma ve yazmayı öğrenenler içinde bulunduğu büyük sorundan kurtulmuş oluyor” şeklinde konuşuyor.

Başkan Ekinci’yi en çok üzen durum bölgedeki kadınların bazı çevreler tarafından ideolojik açıdan kullanılması. Toplumda kadının saygın birinin yerinin olduğunu anlatan Ekinci, bunun için farklı zamanlarda seminerler düzenlediklerini vurguladı.

GÜLPEMDER’in kurucu üyelerinden Raziye Bülbül, bölgedeki kadınların yıllardır ihmal edildiğini belirtiyor. Kadınların mağduriyetlerin son bulmasını isteyen Bülbül, ” Batman ya da Diyarbakır’da hiç farketmiyor. Dünyanın heryerindeki kadın mağduriyetlerine karşıyız” ifadelerini kullanıyor.

Diyarbakır’da yıllardır kadınlara yardımcı olarak, onların sorunlarına ortak olduklarını anlatan Bülbül, bölgedeki kadın sorunları için somut adımların atılmasını istiyor.

Bülbül, “Kadına yönelik eğitim kursların açılması gerekiyor. Dernek olarak bunu yapmaya çalışıyoruz ama kesinlikle yeterli olmuyor” diyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kızların okula gönderilmesi ve töre cinayetlerinin önlenmesini sağlamak için aktif rol oynayacağını açıklaması oldukça olumlu bulduklarını belirten Ekinci ve Bülbül, “Diyanet İşleri Başkanlığı’nın, bayan din görevlisi sayısını artırması ve müftü yardımcılıklarını kadınları ataması, bayan din görevlisi, vaize ve bayan din hizmeti uzmanı istihdam edeceğini açıklaması kadın sorunlarının çözümünde oldukça etkili olacak. Çünkü müftülüklerde bulunan fetva hatlarını arayan kadınlar dini yönden kafasına takılan sorunları tam anlatamıyor ya da utandığı için soramıyor. Ayrıca müftülüklerde ‘bayan fetva hattı’nı kurularak 24 saat hizmet vermeye hazırlanması oldukça güzel bir gelişme. ” şeklinde konuşuyor.