Terör hukuk sorunu olmaktan çikacak

NEVSEHIR - Içisleri Bakani Abdülkadir Aksu, terörle mücadelenin Anayasal düzen dahilinde sürdürüldügünü belirterek, terörü daha fazla demokrasi ve hukuk ile sorun olmaktan çikartacaklarini söyledi.

Nevsehir Il Jandarma Komutanligi’na helikopter ile gelen Içisleri Bakani Abdülkadir Aksu, burada Nevsehir Valisi Alaattin Turhan,TBMM Insan Haklarini Inceleme Komisyonu Baskani ve AK Parti Nevsehir Milletvekili Mehmet Elktatmis, AK Parti Nevsehir milletvekili Osman Seyfi, Nevsehir Il Jandarma Komutani Jandarma Kurmay Albay Ahmet Sevgi,Nevsehir Belediye Baskani Hasan Ünver tarafindan karsilandi.

Daha sonra Nevsehir Valiligi’ne geçen Içisleri Bakani Aksu, Nevsehir Valisi Alaattin Turhan’i makaminda ziyaret etti. Kisa bir görüsmenin ardindan Nevsehir Belediye Baskani Hasan Ünver ve AK Parti Nevsehir örgütünü ziyaret eden Aksu, daha sonra Nevsehir Valiligi toplanti salonunda Içisleri Bakanligi tarafindan düzenlenen ve Nevsehir’in yani sira, Kayseri, Konya, Kirsehir, Aksaray, Karaman,Nigde ve Mersin Valilerinin katildigi Bölge Valiler toplantisinin açilisini yapti.

Son günlerde hiç de arzu edilmeyen ve milleti derinden üzen olaylarin yasandigina dikkat çeken Aksu,Türkiye’nin bu tip provakatif terörist eylemler karsisinda bunlari takip edecek arastiracak ve failleri adli organlara teslim edecek mercilerinin belli oldugunu ifade etti. Aksu, terörle mücadeleyi anayasal düzen dahilinde daha fazla demokrasi ve hukuk ile çözüme kavusturarak, sorun olmaktan çikartacaklarini dile getirerek sunlari söyledi.

Aksu daha sonra söyle konustu: “Son günlerde de hiç arzu etmedigimiz ve milletimizi derinden üzen olaylara sahit oluyoruz. TC demokratik bir hukuk devletidir. Hukuka aykiri bir durum veya eylem oldugunda bunu takip edecek,arastiracak adli organlara teslim edecek ve yargilanmasini saglayacak merciler bellidir.Ülkemizin ilerlemesini istemeyen odaklar, geçmiste de akla gelmeyecek provokasyonlar tertip ettiler. Yüzyillar boyunca insanimizi birbirine düsürmeye çalistilar.Ama provokatörler amaçlarina ulasamadilar ulasamayacaklardir da.” dedi.

Içisleri Bakani Aksu, terörle ortak mücadele kapsaminda vatandaslarin birlik ve beraberligini bozmadan büyük bir dayanisma ruhu içerisinde bulunmasi gerektigini vurguladi. Aksu “Birlik ve beraberligimizi bozmadan sogukkanli ve sagduyulu olalim.Tahriklere de kapilmayalim.Bu tür provokasyonlara prim vermek sosyal barisa,toplumsal huzura ve ekonomik gelismeye de vurulan bir darbe olur.Terör konusunun bir an olsun ihmale gelmeyecek ölçüde hayati bir mesele olmasi neniyle bölücü terör örgütünün yeni eylem stratejisinin de iyi analiz edilmesini ve terörist faaliyetlere karsi duyarli olunmasini da istiyoruz.

Aksu, terör ile mücadelede, terörü besleyen kaynaklarin kurutulmasi ile daha basari kazanilacagini dile getirerek “Yasanan bunca sikintiya ragmen, her sorunu anayasal düzen dahilinde, daha çok demokrasi ve hukukla çözecegimizden hiç kimsenin endisesi olmamalidir. Terörün beslendigi ortam ve sartlar ortadan kaldirilmadan, terör ile mücadelede kesin sonuca ulasmak mümkün gözükmemektedir. Bu nedenle bizde hükümet olarak terörü besleyen sosyo -ekonomik problemleri çözmek için azami gayret sarf etmekteyiz. Bunun için bütün imkanlari seferber ediyor, gerçekçi ve uygulanabilir bölgesel kalkinma projeleri hayata geçirerek,ülkemizi, her bir kösesi ile mamur hale getirmek için çalisiyoruz. Hükümetimiz döneminde önemli projeleri gerçeklestirdik. Ülkemizin dört bir yaninda, egitim, saglik, adalet, güvenlik, ulasim, toplu konut, tarim, hayvancilik alaninda atilan adimlarla birlikte her geçen gün refah seviyesi yükselen bir Türkiye’yi yakalamak üzeredir. Saglanan huzur ortaminda vatandasin devlete verdigi destegin devam ettirilmesi için devlet-vatandas iliskilerinin sicak tutacak tedbirlerin alinmasinda da yarar bulunmaktadir. Vatandasa devletin yüce adaletini, güler yüzünü ve sefkatini gösterme görevi de öncelikle valilerimize düsmektedir.En degerli sermayemizde aramizdaki sevgi ve kardeslik baginin gücüdür.” dedi.

Aksu, daha sonra Cuma namazsini Güzelyurt Mahallesi’ndeki Altinoluk camiinde kildi.

Içisleri Bakani Aksu’nun baskanlik edecegi toplanti ögleden sonra Nevsehir Valiligi’nde devam edecek. Toplantida, genel asayis ve güvenlik konularinin yani sira , terör ve terörle mücadeleden dogan zararlarin karsilanmasi sirasinda ortaya çikan sorunlar,sokak çocuklari, imar ve çevre ,köy alt yapilarinin desteklenmesi, duble yol, toplu konut gibi konular ele alinacak.