Terör mağdurlarının hukuk savaşı

El-Kaide'nin 15 ve 20 Kasım tarihlerinde gerçekleştirdiği hain eylemlerin üstünden 3 yıl geçti. Terör mağdurlarının açtığı tazminat davalarından ise bir sonuç çıkmadı.

Olayın ardından yaralanan ve yakınlarını kaybeden çok sayıda kişi ihmali olduğu gerekçesiyle İçişleri Bakanlığı’na tazminat davası açtı. Ancak bakanlığın yanıtı onları bir kez daha yıktı.

Mağdur çok

23 yaşındaki Orhan Ataç, 20 Kasım’da Levent’teki HSBC binasına düzenlenen saldırıda hayatını kaybedenlerden yalnızca biri. Oğlunu teşhis ettikten sonra yıkılan baba Ataç, Adli Tıp Kurumu’nun 900 YTL cenaze masrafı istemesiyle ikinci kez yıkıldı. Yaşadıkları acıyı unutamayan acılı aile, 80 bini maddi, 70 bini manevi olmak üzere toplam 150 bin YTL tazminat talep etti. Beth İsrael Sinegog’unda bekçilik yapan Hasan Özsoy’un oğlu H.Özsoy da terör mağdurlarından. 15 Kasım’daki saldırıda sol kolu kopan 12 yaşındaki talihsiz H.’nın iki kulağında duyma kaybı meydana geldi. H.’nın kopan kolu yeniden dikilse de, 13 santimlik bir kısalma meydana geldi. Özsoy ailesi 50 bin YTL’lik tazminat davası açtı. HSBC’deki olayda yaralanan Selahattin Yıldırım, geçirdiği ameliyatın ardından iyileşmeye başlamıştı. Ama Yıldırım’ın sırtına saplanan demir parçası röntgen cihazı bozuk olduğu için tespit edilemedi. Yeniden ameliyata alınan genç, 24 gün sonra yaşamını kaybetti. Eşinin Sağlık Bakanlığı’na açtığı tazminat davası sonuçsuz kaldı.

‘Bizim kusurumuz yok’

Bakanlık, olayda herhangi bir kusurları olmadığını ve talep edilen tazminatların sebepsiz zenginleşmeye neden olacağını gerekçe gösterip, davaların reddini talep etti.