Terör operasyonlarında toplam 851 gözaltı var

34 ilde üç gündür devam eden operasyonlarda ülke genelinde 851 kişi gözaltına alındı.

İstanbul’da Terörle Mücadele Şube Müdürlüğünün koordinesinde terör örgütü DAEŞ, PKK’nın gençlik yapılanması YDG/H ve DHKP/C’nin de aralarında bulunduğu terör örgütlerine yönelik Bağcılar, Küçükçekmece, Başakşehir, Eyüp, Sultangazi, Gaziosmanpaşa, Sarıyer, Kağıthane ve Beyoğlu başta olmak üzere 26 ilçede eş zamanlı operasyon düzenledi. 140 adreste yapılan aramalarda 37’si yabancı uyruklu 104 kişi gözaltına alındı.

IŞİD’İN ÜST DÜZEY YÖNETİCİSİ DE GÖZALTINDA

Bağcılar’da özel harekat polisleriyle çatışmaya giren aranan Günay Özaslan öldürüldü. Ayrıca operasyonlarda, DAEŞ’in Türkiye’deki yabancılardan sorumlu üst düzey yöneticisi olduğu iddia edilen Abdulla Abdullayev ve İstanbul’daki bir grubunun sorumlusu olduğu öne sürülen ve “Ebu Hanzala” kodlu Halis Bayancuk ile eşi de gözaltına alındı. İstanbul’da terör örgütü PKK’nın gençlik yapılanması YDG/H’ye yönelik Beyoğlu, Bahçelievler, Gaziosmanpaşa ve Sultanbeyli’de ilçede 28 adrese yapılan eş zamanlı operasyonda, 8 kişi gözaltına alındı.

Öte yandan, terör örgütleri DAEŞ, DHKP/C ve PKK’ya yönelik operasyonu protesto amacıyla aynı günün akşamında izinsiz gösteri yapanlardan 20 kişi gözaltına alındı.

ANKARA’DA 40 GÖZALTI

Başkentte Eğitim-Sen Genel Merkezi’nin aralarında bulunduğu 30’a yakın adrese düzenlenen operasyonlarda, 40 kişi gözaltına alındı. Gözaltıları protestoda 46 kişi de gözaltına alındı.

Sendikanın misafirhanesinin Kobani’de yaralanan bazı kişilerin tedavisi için hastane gibi kullanıldığı iddia edildi, burada 9 yabancı uyruklu kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

ELAZIĞ…

Elazığ’da IŞİD ve PKK’nın gençlik yapılanması YDG-H’ye yönelik dün başlayan operasyon kapsamında gözaltına alınan kişi sayısı 16’ya çıkarıldı.

Güvenlik güçlerinin, PKK’nın gençlik yapılanması Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketi (YDG- H) ve Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütüne yönelik Elazığ’da yürüttüğü operasyonlar kapsamında, 8’i IŞİD ve 8’i YDG-H’li olmak üzere toplam 16 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan kişilerin emniyetteki sorgusu sürerken, gözaltına alınan ve sorgusu tamamlanan 3 kişi serbest bırakıldı.

İZMİR’DE 21 GÖZALTI

İzmir’de Menemen’de 8 ve Narlıdere’de 13 kişi gözaltına alındı. Aydın’da ise emniyet, Ovaeymir, Osman Yozgatlı ve Telsiztepe mahallelerinin yanı sıra Germencik ve Söke’de gerçekleştirilen operasyonlarda 17 kişi PKK üyesi olduğu gerekçesiyle gözaltına alındı. Nazilli’de de terör örgütü DAEŞ’e yönelik operasyonda 1 kişi gözaltına alındı. Emniyetteki işlemlerinin ardından mahkemeye çıkartılan şüpheli tutuklandı.

Terör örgütü DAEŞ’e yönelik Konya merkezli operasyon kapsamında Manisa’da bir kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan şüpheli Konya’ya gönderildi. Manisa’nın Saruhanlı ilçesinde, PKK’nın gençlik yapılanmasına üye olduğu iddiasıyla gözaltına alınan şüpheli, sorgusunun ardından serbest bırakıldı.

DİYARBAKIR VE ÇEVRESİNDE

Terör örgütü PKK ile gençlik yapılanması YDG/H’ye yönelik yapılan operasyonlarda, Diyarbakır’da 133 adreste 74, Mardin’de 26, Şırnak’ta 15, Batman’da 19, Bingöl’de 11 olmak üzere 145 kişi gözaltına alındı.

Siirt’te ise YDG/H üyelerine yönelik eş zamanlı operasyonlarda biri kadın 4 kişi yakalanırken, HDP’li Siirt Belediyesi Meclis Üyesi Şemsettin Aykaç ve Mehmet Emin Koyuncu, terör örgütünün dağ kadrosuna eleman kazandırmak suçlamasıyla gözaltına alındı. Aykaç ve Koyuncu, emniyetteki işlemlerinin ardından çıkarıldıkları nöbetçi mahkemece tutuklandı.

Aynı evde bulunan terör örgütü dağ kadrosuna teslim edilmek üzere oldukları iddia edilen Sebahat A. ve Cemil T. ailelerine teslim edildi.

YABANCI UYRUKLU 13 KİŞİ

Gaziantep, Malatya ve Elazığ’da 36 adrese eş zamanlı operasyonda, 13’ü yabancı uyruklu 28 kişi yakalandı. Şanlıurfa’nın Ceylanpınar, Suruç, Birecik ve Viranşehir ilçelerinde 89 adrese eş zamanlı düzenlenen operasyonda, sokak eylemleri yaptıkları, kalabalık kitleleri yönlendirdikleri ve bazı eylemleri planladıkları iddiasıyla 55 kişi gözaltına alındı. PKK’nın Güneydoğu Anadolu gençlik yapılanması sorumlusu Ferit Y. ise Şanlıurfa Otobüs Terminalinde yakalandı.

Adıyaman’da terör örgütü DAEŞ’e yönelik eş zamanlı operasyonda 10 kişi gözaltına alındı. Adliyeye sevk edilen zanlılardan 8’i denetimli serbestlik şartıyla olmak üzere tamamı salıverildi. Terör örgütü PKK’ya yönelik operasyonda ise Şanlıurfa’nın Suruç ilçesindeki terör saldırısını bahane ederek Adıyaman kent merkezinde izinsiz gösteri yaparak çevreye zarar verdikleri gerekçesiyle 15 kişi gözaltına alındı.

VAN’DA 16 GÖZALTI

Van’da güvenlik güçleri, terör örgütü PKK’nın gençlik yapılanması YDG/H’ye yönelik önceden belirlenen 30 adrese eş zamanlı operasyonda 16 şüpheliyi gözaltına aldı.

Hakkari ve Yüksekova ilçesinde, PKK’nın gençlik yapılanması YDG/H’ye yönelik operasyon ile örgüte eleman kazandıran, tanınmamak için yüzlerini kapatarak, barikat kurup, ateş yakma, yolu trafiğe kapatma, kamu kurum kuruluşlarına ait bina ve araçları yakma, güvenlik güçlerine ve araçlarına yönelik silah, el yapımı patlayıcı, molotofkokteyli, havai fişek, taş ve sopalı saldırı eylemlerine katılma olaylarına karışan 9 kişi gözaltına alındı. İşlemlerin ardından adliyeye sevk edilen şüphelilerden 2’si tutuklandı.

PKK’nın gençlik yapılanması YDG/H’ye yönelik operasyonlarda, Muş’ta 14, Bitlis’te 8, Ağrı’da 16 ve Iğdır’da 6 kişi gözaltına alındı.

ELAZDIĞ’DA 8 GÖZALTI

Elazığ’da, terör örgütü PKK’nın gençlik yapılanması YDG/H üyesi oldukları iddiasıyla 8, DAEŞ ile bağlantılı olduğu ileri sürülen 8 kişi gözaltına alındı.

Malatya’da, terör örgütü El Kaide ile irtibatlı olduğu belirtilen bir kişi gözaltına alındı. Tunceli’de terör örgütü PKK’ya yönelik operasyonda dün gözaltına alınan İmam K, Sinan Ç, Celal C, Düzgün A. ve Ahmet K. ifadelerinin ardından salıverildi.

Erzincan’da terör örgütü DAEŞ ve “marjinal sol gruplara” yönelik operasyonda 8 kişi yakalandı.

ADANA’DA 86 GÖZALTI

YDG/H ve DAEŞ üyelerine yönelik operasyonda Adana’da 86, Mersin’de 13, Tarsus’da 21 ve Hatay’da 8 kişi gözaltına alındı.

Kocaeli’nin Gebze, Darıca, Dilovası, Çayırova, İzmit ve Derince ilçelerindeki operasyonda terör örgütü PKK üyesi oldukları iddiasıyla 13 kişi gözaltına alındı. Yine DAEŞ’e yönelik beş ilçedeki eş zamanlı operasyonda 1’i yabancı uyruklu 7 kişi de yakalandı. Bursa’da, terör örgütü PKK ve gençlik yapılanması YDG/H üyesi olduğu iddiasıyla 16 kişi gözaltına alındı. Konya merkezli 3 ilde DAEŞ terör örgütüne yönelik dün düzenlenen operasyonda 16 kişi, Antalya’da ise terör örgütü MLKP’nin alt yapılanmasına yönelik gerçekleştirilen operasyonda 14 kişi yakalandı. Antalya’nın Manavgat ilçesinde, DAEŞ terör örgütüyle bağlantılı oldukları iddiasıyla gözaltına alınan 2 zanlıdan biri tutuklandı, diğeri tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.