‘Terör yeniden tırmanmak için fırsat buldu’

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, Şemdinli'deki olaylarda düğmeye kimin bastığı yönünde tartışmaların yaşandığını belirtti.

BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, Genel İstişare Toplantısı’nda 30 Nisan’da yapılacak Genel Kurul öncesinde il başkanları, belediye başkanları, Merkez Karar Yönetim ve Merkez Disiplin Kurulu üyelerine hitap etti.

Yazıcıoğlu, İstişare Toplantısı’nda Türkiye’nin ekonomik ve sosyal konularını gözden geçireceklerini ve kongre öncesi çalışma programı çıkaracaklarını söyledi.

Suriye sınırındaki mayınların temizlenmesi konusuna değinen Yazıcıoğlu, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) mayınların temizlenmesi projesine talip olduğunu ancak hükümetin yeterli teknolojiye sahip olmadığı gerekçesiyle orduya bu görevi vermediğini belirtti.

Yazıcıoğlu, Suriye sınırındaki mayınların temizlenmesi projesinin bir İsrailli firmaya verileceğini ve verilen firmaya 49 yıllığına kiralanacağını iddia etti.

Yazıcıoğlu, Yahudilerin Osmanlı’dan bir parça toprak istediğini ancak alamayan Yahudilerin Araplardan dolaylı yollardan çiftlikler kurarak Filistin’e yerleştiklerini ifade etti.

AK Parti iktidarının devlet-millet için tehdit unsuru haline geldiğini savunan Yazıcıoğlu, iktidarın krizler çıkardığını ve krizlerin arkasından meselelerin unutturulduğunu iddia etti.

Şemdinli bağlamlı bir gündem oluşturulduğunu ifade eden Yazıcıoğlu, kurumlar arası çatışmanın gündeme getirilerek Kuzey Irak’ta kurulan devletin ve Kıbrıs protokolünün sonuçlarının unutturulduğunu söyledi.

Yazıcıoğlu, Van’daki iddianame ile gerginliğin sürdüğünü ve Şemdinli’deki olaylarda düğmeye kimin bastığı yönünde tartışmaların yaşandığını belirtti.

Eruh’ta karakol baskınıyla PKK’nın başlamasında kim düğmeye bastıysa Şemdinli’de de aynı elin düğmeye bastığını belirten Yazıcıoğlu, “Şemdinli olayı ile beraber terör yeniden tırmanmak için fırsat buldu.” dedi.

Yazıcıoğlu, Şemdinli’deki olaylarla birlikte TSK’nin çete kurduğu ve eli kanlı yasa dışı bir yapıya geldiği yönünde provokasyonların oluşturulduğunu belirtti.

Şemdinli olayı ile beraber güvenlik güçlerinin moralinin bozulduğunu ve şaibe altına alındığını kaydeden Yazıcıoğlu, Şemdinli olayıyla birlikte hukuk ve siyasetin birbirine karıştığını ve ABD’nin İran’a müdahale edeceği sırada Türkiye’nin çevresindeki sorunlara inisiyatif koyamaz hale getirildiğini kaydetti.