‘Terörde hükümetin ağır ihmal ve kusuru var’

DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, başta Diyarbakır olmak üzere bazı illerde meydana gelen olayları "ürkütücü" olarak niteledi ve terörün kritik noktaya tırmanması sürecinde hükümetin ağır ihmal ve kusuru bulunduğunu söyledi.

Sezer, Haymana Resort Hotel’de düzenlenen İl Başkanları Toplantısı’nın açılışında yaptığı konuşmada, iktidarın üç buçuk yıl önce sıfır terör devraldığını belirtti ve “Türkiye’de bugün terör yeniden bir numaralı sorun hâline gelmiş bulunmaktadır” dedi. Olaylardan büyük üzüntü duyduklarını ifade eden Sezer, “Olayları düzenleyenleri, kışkırtanları, yönetenleri nefretle kınıyorum. Halkımıza geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum” konuştu.

“Son olaylar, hükümetin terörle ilgili tarihî sorumluluğunu bir kez daha ortaya koymuştur” diyen Sezer, terörün “yeniden kritik bir noktaya” geldiğine dikkat çekti ve “Bu süreçte AKP İktidarı’nın ağır ihmal ve kusuru söz konusudur” diye devam etti. Sezer, daha sonra şunları söyledi: “Bizzat askerî yetkililer tarafından da dile getirildiği hâlde, terörle mücadelede zafiyet bulunduğu yolundaki eleştiriler aylardan beri Başbakan ve hükümet yetkilileri tarafından kulak arkası edilmiştir. Bu konuda oluşturulması plânlanan birimle ilgili olarak da hâlâ somut bir adım atılmamıştır. Aksine, Türk Silahlı Kuvvetleri’ni ve diğer güvenlik güçlerini yıpratmaya yönelik tertiplere; terörü değil, terörle mücadele edenleri yargılamaya yönelik girişimlere yol açılmaktadır.”

Yurt genelinde işsizliğin büyük boyutlara ulaşan işsizliğin, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde bir “facia”ya dönüştüğünü belirten Sezer, Başbakan Erdoğan’ın, teröre prim verme anlamına gelen açıklamalarının, gereksiz yere başlattığı “alt-üst kimlik ve Türkiyelilik” tartışmalarının bölücülüğün ve terörün yeniden canlanmasına uygun bir zemin oluşturduğunu anlattı.

YARIN ÇOK GEÇ OLABİLİR

Ülkede kaygı verici gelişmeler yaşanırken Erdoğan’ın birkaç bakanla birlikte Sudan ve Suudi Arabistan’a yaptığı “zorunlu olmayan” gezinin “tam bir aymazlık” göstergesi olduğunu vurgulayan Sezer, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sayın Başbakan’ı ve hükümeti, tarihî sorumluluklarının gereğini yapma konusunda, ciddi, tutarlı ve plânlı bir çalışmayı bugünden itibaren başlatmaya çağırıyorum. Yarın çok geç olabilir. Başbakan ve İçişleri Bakanı’nın aynı zamanda derhal bölgeye giderek, mülki amirlerin, güvenlik güçlerinin ve terörle hiçbir ilgisi bulunmayan bölge halkının arkasında olduklarını kararlılıkla göstermeleri gerekir.”

Sezer, hükümetin ekonomik, sosyal, eğitim ve dış politikalarını da eleştirdi.. “Yüksek faiz, düşük kur” politikası uygulanarak hükümetin aslında kendi ayağına kurşun sıktığını kaydeden Sezer, ekonomik büyümenin içinde üretim, istihdam ve verimliliğin olmadığını ifade etti. Hükümetin her geçen gün yeni bir yolsuzluğunun ortaya çıktığını da anımsatan Sezer, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ın ”iktidarın yüz kızartan simgesi” hâline geldiğini sözlerine ekledi.

BAYDEMİR HADDİNİ AŞIYOR

Sezer, Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir’in açıklamalarına ilişkin bir soruya ise şöyle yanıt verdi:

“Bu Belediye Başkanı haddini aşıyor. Türkiye’yi Türk-Kürt diye bölmeye kimsenin gücü yetmez. Türk-Kürt ayırımı, Alevi-Sünni ayırımı yüreğimizi bölmek demektir. Biz yüreğimizi ikiye böldürmeyiz. Türkiye’de yaşayan her kökenden vatandaşımız ulusal birlik, huzur ve barış içerisinde yaşamak istiyor.

Ama özellikle AB süreci de bahane edilerek bölücülüğün yeniden önünün açılmış olmasına da halkımız tepkilidir. Bu sorunu mutlaka kararlılıkla, ama demokrasi içerisinde aşacağız. Belediye Başkanı, Türkiye’de birliğe, bütünlüğe yarar getirecek söylemler içerisinde değildir.”

ANITKABİR ZİYARETİ

DSP Genel Başkanı Sezer, Haymana’da başlayan İl Başkanları Toplantısı öncesinde il başkanları ve Genel Merkez yetkilileri ile birlikte Anıtkabir’i ziyaret ederek saygı duruşunda bulundu. Sezer, Anıtkabir Özel Defteri’ne şunları yazdı:

“Büyük Önder, Sevgili Atamız. İlkeleri senin ilke ve devrimlerinden oluşan Demokratik Sol Partimizin İl Başkanları Toplantısı dolayısıyla, il başkanlarımız ve Genel Merkez yöneticilerimizle birlikte yüksek huzuruna geldik. Bize emanet ettiğin ülkemiz, bugün ağır sorunlarla zor bir dönemden geçmekte; içeriden ve dışarıdan kaynaklanan tehlikelerle karşı karşı bulunmaktadır.

Bununla birlikte, emanetine her koşulda sahip çıkma; demokratik, laik, sosyal hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’ni, birlik ve bütünlük içinde sonsuza kadar yaşatma; gösterdiğin çağdaş uygarlık düzeyine ulaşma yolunda sarsılmaz bir inanç ve kararlılık içinde olduğumuzu; ilke ve devrimlerinden güç alarak tüm örgütümüzle çok çalışacağımızı ve mutlaka başarılı olacağımızı bilmeni istiyoruz. Manevî huzurunda bir kez daha minnet ve saygıyla eğiliyoruz.”