Terörden kaçtılar; trenden kaçamadılar

Mersin ve Çankırı'da birkaç ay arayla meydana gelen hemzemin geçit kazaları hafızalardaki tazeliğini korurken bir kaza haberi de İzmir'den geldi.

Yük treninin çarptığı kamyonetteki tarım işçilerinin Güneydoğu’dan geldiği ve 6-7 yıl önce terör sebebiyle kaçıp Koyundere’ye yerleştiği öğrenildi. Kazada hayatını yitirenlerden biri de Muş doğumlu 45 yaşındaki Melike Kubay’dı. 10 çocuk annesi Kubay, eşini kaybettikten sonra gelmiş Asarlık beldesine. Onu doğup büyüdüğü topraklardan ayıran sebep ise terör. Anne Kubay, tarım arazilerinde işçi olarak çalışarak çocuklarının geçimini sağlıyordu. Hemzemin geçitte trafik ışığı ya da uyarı levhasının olmadığı belirtildi. Ölümlü olay gözleri yeniden hemzemin geçit kazalarına çevirdi. Türkiye’de 3 bin 850 ‘kontrolsüz hemzemin geçit’ var. 1999-2003 yılları arasında geçitlerdeki bin 300 kazada 270 kişi hayatını kaybetti.

Koyundere beldesinde bulunan hemzemin geçitte saat 07.30 sularında meydana gelen kazada tarım işçilerini taşıyan 35 MBP 69 plakalı kamyonetle Aliağa istikametinden gelen yolcu treni çarpıştı. Kazada işçilerden Ferika Karakaya (25), Sebiha Kalkan, Melike Kubay (45), Güler Etik (19) ve Funda Urcan (22) hayatını kaybetti. 11 kişi de yaralandı. Yaralılar, Menemen ve İzmir’deki hastanelerde tedavi altına alındı. Kazada hayatını kaybeden 22 yaşındaki Funda Urcan’ın 100 YTL’lik çeyiz borcunu ödeyebilmek için tarlaya çalışmaya gittiği öğrenildi.

Asarlık Belediyesi Temizlik İşleri’nde çalışan baba Veysel Urcan altı çocuğuyla Muş’tan 11 yıl önce Menemen’e gelmişti. Kızları Funda ve görme engelli Sibel 29 YTL’lik gündelik için tarlada çalışıyordu. Baba Urcan, kazanın olduğu gün kamyonete binen kızı Sibel’i son anda tarlaya göndermekten vazgeçti. Kamyonet sürücüsü Salih Tozduman ile Aliağa-İzmir arasında çalışan bölgesel ekspresin makinistleri Mevlüt Eski ve İbrahim Karaer, ifadelerine başvurulmak üzere karakola götürüldü.

Hemzemin geçit kazasıyla ilgili açıklama yapan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, “Bu tip kazalar, kontrolsüz geçişlerin usulsüz, habersiz açılması ya da kontrollü geçiş dahi olsa da, vatandaşların sabırsızlık gösterip yola dalmasıyla oluyor.” dedi. Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü de kazayla ilgili yaptığı açıklamada, bariyerli hemzemin geçitlerde, bariyer kapalı olduğu halde sürücülerin acele ve dikkatsizliğinden dolayı geçit çarpışmalarının meydana geldiği belirtildi.