Teröre karşı her şey!

'Biz terörü durdurmakla ilgili her şeyi yaparız' diyen Abdullah Gül, 'Buna Kandil operasyonu dahil mi?' sorusuna, 'Her şey dahil' karşılığını verdi.

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Türkiye’nin gerektiğinde uluslararası haklarını kullanabileceğini ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Kuzey Irak’a sınır ötesi harekât yapabileceğini söyledi.
Gül, dün NTV’ye yaptığı açıklamada, PKK, Irak ve AB’yle ilgili değerlendirmelerde bulundu. “Biz hiçbir ülkenin iç işlerine karışmak istemeyiz ama herhangi bir ülke Türkiye aleyhine terörist faaliyetlere yataklık yapıyorsa uluslararası haklarımızı gerektiğinde kullanabiliriz” diyen Gül, “Buna Kandil’de operasyon da dahil mi” sorusuna şu yanıtı verdi:

‘Her yetkiyi verdik’
“Her şey dahil ama uluslararası hukuk vardır, bunun verdiği haklar vardır. Bu çerçevede Türkiye hakkını ve hukukunu korur. Biz terörü durdurmakla ilgili netice alacak her şeyi yaparız. Bunun kararını teknik insanlar verecek. Ancak hükümet olarak her türlü yetkiyi verdik.
Konu, teknik olduğu için uzmanların değerlendirmesi çok daha doğru olur. Ümit ederiz ki bize böyle bir mecburiyet doğmaz.”
Gül, terörle mücadele için oluşturulan “koordinatörlük” mekanizmasına ilişkin soruya da “Beklentilerimiz, yapılması gerekenler daha çoktur. ABD’nin daha çok yardımcı olmasını istiyoruz. Yeterli noktaya gelindiğini söyleyemem” yanıtını verdi.
Gül, Mahmur Kampı’nın boşaltılması konusunda da bazı görüşmeler yapıldığını kaydetti.

‘Irak bölünmemeli’
Irak’la ilgili sorulara da yanıt veren Gül, Irak’ın bölünmesi durumunda bunun sıkıntısını sadece Iraklılar değil, bütün komşularla bölge ülkeleri ve ABD’nin çekeceiğini söyledi. Gül, şöyle devam etti:
“Irak bölünürse en çok suçlanan Amerikalılar olacak. Amerikalılar bunun farkında oldukları için onlar da Irak’ın bölünmesini istemiyor, büyük bir gayret içindeler.
Kerkük’te referandumu ya ertelemek gerekir ya da bütün grupların huzur içinde yaşayabileceği bir konsensüs oluşturularak onun referanduma götürülmesi doğru olur. Kürtleri Barzani’nin temsil ettiğini düşünmek yanlış olur. Orada farklı farklı partiler, görüşler var. Ümit ederiz ki Irak’ta işler daha çok kötüye gitmez.”

AB ile raydan çıkmadık

AB ve Kıbrıs konusunda da değerlendirmelerde bulunan Gül, “AB ile ilişkilerde yeni bir döneme girildi ama raydan çıkılmadı” dedi. Gül, KKTC’ye doğrudan uçuşlara başlanması konusunda hukuk bürolarından alınan görüşlerin İngiltere’ye sunulduğunu, önümüzdeki aylarda İngiltere’de karar noktasına gelinebileceğini söyledi. Gül ertelenen Yunanistan ziyareti konusunda da “Yunanistan ziyaretini ne zaman yapacağım henüz belli değil ama ziyaret sırası bende” dedi.