Terörist cenazesinde 5 tutuklama

Terör örgütü mensubunun cenazesine katılıp, ''suçu ve suçluyu övmek ve terör örgütünün propagandasını yaptığı'' gerekçesiyle gözaltına alınan 5 kişi, çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklandı.

Alınan bilgiye göre, Tunceli’de güvenlik güçleriyle girdiği çatışmada ölü ele geçirilen terör örgütü PKK üyesi ”Dicle” kod adlı Fidan Sıcak’ın (25) cenaze törenin ardından, Cumhuriyet Savcılığının izniyle başlatılan soruşturma kapsamında, güvenlik kamera kayıtlarını inceleyen polis ekipleri, ”suçu ve suçluyu övmek ve terör örgütünün propagandasını yapmak” suçlamasıyla belirlediği 9 kişiden Erdal K, Tuncel K, Fahrettin T, Şemdin Y. ve Mehmet T’yi dün gözaltına alındı.
Emniyetteki işlemlerinin tamamlanmasının ardından sağlık kontrolünden geçirilen zanlılar, çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklandı. Halen firarda olan 4 zanlıyı ise arama çalışmaları devam ediyor.
Viranşehir’de, 7 Temmuz Cumartesi günü terör örgütü PKK üyesi Fidan Sıcak’ın cenazesine katılan bazı kişiler, terör örgütü lehine slogan atmış, örgütü simgeleyen bez parçalarını taşımışlardı.
Gruptakilerden bazıları, bir kişinin kullandığı otomobili ”cenazeye saygısızlık yapıldığı” gerekçesiyle yumruklamıştı.