Terörist elebaşısı için açlık grevi başlattılar

Batman'da, kendilerine Demokratik Çözüm İnisiyatifi adını veren bir grup, terörist başı Abdullah Öcalan için 2 günlük açlık grevi başlattı.

Kendilerine Demokratik Çözüm İnisiyatifi adını veren yaklaşık 300 kişilik bir grup Batman Gülistan Caddesi’nde yürüyüş yapıp basın açıklamasında bulundu. Öcalan’ın sağlığından endişe ettiklerini dile getiren grup, Öcalan’ın sağlığının son günlerde kötüye gittiğini bu nedenle yetkililerden bu konuda açıklama beklediklerini ifade etti.

Grup adına açıklamayı okuyan Demokratik Çözüm İnisiyatifi Sözcüsü Burhan Eğlenti, “Öcalan’ın kalp spazmı geçirdiğini bu konuda bir açıklama bekliyoruz. Kürt sorununa demokratik bir çözüm getirilmesi için Öcalan’ın da içinde bulunduğu genel bir affın çıkarılmasını talep ediyoruz” dedi.

Sloganlar eşliğinde yürüyüş ve basın açıklamasını gerçekleştiren gruptan 45 kişi daha sonra ıÜüDemokratik Toplum Partisi (DTP) Batman merkez binasında açlık grevi başlattı. 2 grup halinde dönüşümlü olarak gerçekleştirilecek açlık grevi iki gün sürecek.

Açlık grevine katılan grubu Batman Belediye Başkanı ve bazı sivil toplum örgütleri de ziyaret etti. Sivil toplum örgütü temsilcileri açlık grevine katılan kişilere gül dağıtırken, Bahar Kültür Merkezi oyuncuları da oynadıkları kısa skeçlerle açlık grevine katılanlara moral verdi.