Teröriste ‘gerilla’ deyip sahip çıktı

DTP Van İl Başkan Yardımcısı Dilekçi, öldürülen teröriste "gerilla" deyip sahip çıktı.

Demokratik Toplum Partisi (DTP) Van il örgütü, Bingöl’de güvenlik güçleriyle girdiği çatışmada öldürülen terörist Cafer Sönmez’in cenazesinin, Van’da, mezarlığa götürülüşü sırasında asker ile örgüt yandaşları arasında yaşanan olaylarla ilgili basın açıklaması yaptı.

DTP Van İl Başkan Yardımcısı Mehmet Veysi Dilekçi, önceki gün Bostaniçi beldesinde yapılan cenaze defin işlemi öncesinden askeri yetkililerin cenazeye katılmaması konusunda vatandaşları uyardığını iddia etti. Cenazenin camiden alınarak mezarlığa götürüldüğü sırada, askerlerin kendilerine sert davrandığını ileri süren Dilekçi, bunun sebebini bilemediklerini söyledi.

Öldürülen teröriste “gerilla” diyerek sahip çıkan Dilekçi, cenazenin Bostaniçi’ne geldikten sonra başta parti yöneticileri ve teröristin ailesinden arkadaşlarıyla birlikte askeri yetkililerle görüştüklerini belirtti. Dilekçi, “Cenazeyi mezarlığa götürürken gerekçesini bilemediğimiz bir şekilde askerler bize sert davrandı. Dört arkadaşımız gözaltına alındı. Askeriye cenazeyi kaçırmak istemişti. İl Alay Komutanı olay yerine geldikten sonra kendisi ile irtibata geçtik. Partimizin ismi geçtiği için il yöneticilerimize karşı hakaretlerde bulundu. Daha sonra mezarlığa gruplar halinde geçtik. Bu uygulamalar mezarlıkta da devam etti.” dedi.

Dilekçi, kim olursa ve rütbeleri ne olursa olsun kimsenin halkın iradesine saygısızlık yapmasına hakkı olmadığını dile getirerek, “Başta hükümet olmak üzere, ilin valisi, emniyet müdürü ve jandarmasına sesleniyoruz. Sizin göreviniz ne olursa olsun. Halkın iradesi olan bir siyasi partiye ve halkın sahiplendiği bir cenazeye kimsenin saygısızlık yapmaya hakkı yoktur. Hiçbir dini ve siyasi kuralda fikri ne olursa olsun ölüye saygısızlık yapılmaz. Bu olaylar karşısında başta AKP olmak üzere hükümet meşruluğunu yitirmiştir.” diye konuştu.

Önceki gün şehre getirilen teröristin cenazesinin mezarlığa götürülmesi esnasında terör örgütü PKK ve terörist başı Abdullah Öcalan lehine Türkçe ve Kürtçe slogan atan gruba Jandarma Komutanlığı ekipleri müdahale etmişti