Teröristler telsizleri dinliyor!

Bahçesaray Belediye Başkanı Orhan: "Teröristler güvenlik güçlerinin hareketini telsiz dinleyerek takip ediyordu"

PKK terör örgütü tarafından 1998 Ağustos’unda kaçırılarak 7 gün boyunca alıkonulan Van’ın Bahçesaray ilçesi Belediye Başkanı Naci Orhan, teröristlerin elinde bulunduğu sırada bölgedeki güvenlik güçlerinin hareketini ellerinde bulunan telsizlerle takip ettiğini söyledi.
Bahçesaray Krapet geçidinde 7 Ağustos 1998’de PKK terör örgütü mensupları yol kestikleri esnada makam aracı ile buradan geçen Belediye Başkanı Naci Orhan, örgüt tarafından kaçırılırken diğer yolcular serbest bıkarılmıştı. Bahçesaray’ın ileri gelen ailelerinden biri olan ve 20 yıllık ilçenin tek belediye başkanı Orhan, teröristler tarafından kaçırıldığında yaşadıklarını anlattı.

Başkan Orhan, “Güvenlik güçlerinin nereden hareket ettiğini ve nerelere yöneldiğini telsizlerden takip ediyorlardı. Ona göre yön değiştiriyorlardı. Beni bıraktıklarında, kendilerine yaşadıklarımın hepsini güvenlik güçlerine anlatacağımı söyledim.” dedi.

Terörün son zamanlarda tekrar tırmanış gösterdiği bir dönemde 8 yıl önce terörün acı yüzünü resmeden başkan Orhan, “Beni alıp götürdüklerinde beni öldürecekler diye çok korktum. O anda cesedimin çabuk bulunması ve kurda kuşa yem olmaması için içimden hep Allah’a dua ediyordum. Teröristlerle birlikte o gece dağları dereleri aşarak sabah kadar yaklaşık 70 kilometre kadar yol yürüdük. Beni götürdükleri yerde grup lideri ile görüştürdüler. Sabah olunca herkes bir kayanın altına çekilerek uyudu. Beni uyku tutmadı. Cebimdeki kalem ve not defterimi çıkararak o gün yaşadıklarımı yazmak istedim ama bir türlü yazamadım. Hep bir şeyler karaladım sonra alıp yırttım.” dedi.

“BANAN ZARAR VERSELERDİ, İNSANLAR TAMAMEN ÖRGÜTTEN NEFRET EDECEKLERDİ”

Terör örgütü mensupları tarafından 7 gün boyunca dağlarda tutulan Orhan, ikinci günden itibaren teröristlerin tavırlarından kendisini öldürmeyeceklerini anladığını söyledi. Orhan yaşadıklarını şöyle anlattı: “Beni öldürmeyecekler ancak bir şeyler isteyeceklerini anladım. Benden terör örgütüne militan kazandırmamı ve PKK’ya karşı faaliyet yürütmememi istediler. Korkudan karşılık veremiyordum. Ama bunu yapamayacağımı söyleyerek isterseniz beni öldürün dedim. Beni öldürmeyeceklerini söylediler. Ben anladım ki zayıflama aşamasına giren terör örgütü bir ilçenin belediye başkanını kaçırarak halka gözdağı vermek istiyor. Bundan sonra rahat davrandım. Bana hiç eziyet etmediler. Geniş bir aileye mensup ve sevilen bir insanım. Bana bir zarar verselerdi insanlar tamamen örgütten nefret edeceklerdi.”

Orhan, 7 gün boyunca teröristlerin yaşadıkları hayat şartlarını gördüğünü, teröristlerin bir insanın kolay kolay kaldıramayacağı güç koşullarda yaşamlarını sürdürdüklerini söyledi. İnsanın hafızasının alamayacağı şartlarda yaşadıklarını aktaran Orhan, teröristler arasında bulunan kadın ve erkekler arasında bir ayırımın olmadığını erkeklerin yaşadığı zor şartları kadınların da çektiğini kaydetti.

Bölgede son aylarda artış gösteren terör olaylarında bölge halkı olarak endişe duymaya başladıklarını anlatan Orhan, insanların geçmişteki acı ve karanlık günlerin tekrar geleceğinden endişe ettiğini kaydetti. Orhan, bölge insanının devleti ile bir problemi olmadığı gibi PKK’nın bölgedeki Kürtlerin temsilcisi olmadığını vurguladı. Kürt halkının ve terör örgütünün aynı kefeye konulmaması gerektiğinin altını çizen Orhan, “Şayet PKK terör örgütü Kürtlerin temsilcisi olsaydı bölgede binlerce Kürt’ün kanını neden döktü? Korumasız ve silahsız kadın ve çocukları kurşuna dizdi. Sadece Sündüs Yaylası’nda 1993 yılında yapılan baskında 14 çocuk ile 10 kadın teröristlerce kurşuna dizildi. Biz, PKK terör örgütü bitti diye şimdiye kadar anma töreni yapmadık. Ancak bu yıl yaptığımız anma töreni ile PKK’nın yaptığı katliamın hafızalara tekrar yer edinmesini amaçladık. Türkiye’de Kürt ve Türk gerginliğinin sunidir bu gerginlikten nemalanın güçler emellerine kavuşamayacaktır.” diye konuştu.