‘Terörizmi İslamla ilişkilendirmek yanlıştır’

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, "Terörizmi bir dinle, bu bağlamda İslam'la ilişkilendirme girişimleri yanlıştır." dedi.

İslam Konferansı Örgütü Parlamento Birliği (İKÖPAB) konferansı İstanbul’da başladı. Toplantının açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Sezer, terörle ilgili önemli mesajlar verdi. Dünyanın her yanında hedef ayrımı gözetmeksizin gerçekleştirilen saldırılar bulunduğuna işaret eden Sezer, bunun terörizmin ulusal, etnik ya da dinsel sınır tanımadığını gözler önüne serdiğini dile getirdi. Sezer, “Terörizmle uzun süren savaşımız sırasında edindiğimiz en önemli deneyim, hiçbir ülkenin bu konuda tek başına başarılı olamayacağıdır.” dedi.

Günümüzde küresel nitelik kazanan bu tehlikeye karşı, tüm ülkelerin ortak bir düzlemde birleşmeleri gerektiğini belirten Sezer, “Biz defalarca değindiğimiz gibi terörün her türüne karşıyız. Terörü haklı gösterecek hiçbir gerekçenin varlığını kabul edemeyiz. Terörizmin kaynağı, gerekçesi ve savı ne olursa olsun, lanetlenmesi ve insanlığa karşı suç olarak kabul edilmesi gerekitğine inanıyoruz.” şeklinde konuştu

Sezer konuşmasına şöyle devam etti: “Bu çerçevede terörün bir inanç veya siyasal bir sistemle birlikte anılmasını yanlış bulmaktayız. Terörizmi bir dinle, bu bağlamda İslam’la ilişkilendirme girişimleri yanlıştır. Her zaman dile getirdiğimiz gibi Birleşmiş Milletler Örgütü uluslararası terörle savaşımın odak noktası olmalı ve bu örgüt çerçevesinde çalışmaları sürdürülen terörizme karşı kapsamlı sözleşme ivedilikle sonuçlandırılmalıdır. Terörzimle savaşım alanındaki gerek ikili düzeyde, gerek bölgesel ve uluslararası örgütlerdeki işbirliğinin artırılmasının gerekli ve yararlı olacağını bir kere daha vurguluyoruz.”