‘Terörizmin yok edilmesi için işbirliği şart!’

Bakü'de bulunan İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, terörizmin yok edilmesi için uluslararası işbirliğinin şart olduğunu söyledi.

Toplantıda taraflar, terörle etkin bir mücadele için ülkeler arasında ortak mücadelenin önemini vurguladı. Bu çerçevede Türkiye ile Azerbaycan arasında terörizm, organize suçlar, uyuşturucu ve mali suçlar ile mücadelede bilgi değişiminin yarar sağladığı dile getirildi.

Toplantıda konuşan Aksu, uyuşturucu ve insan kaçakçılığında her iki ülkenin de transit ülke konumunda olduğunu hatırlattı. İçişleri Bakanı Aksu, Türkiye’de geçen sene 57 bin 428 yasadışı göçmenin yakalandığını, bunların yaklaşık bin 400’ünün Azerbaycan vatandaşı olduğunu hatırlattı. Aksu, iki ülke arasında sağlanacak güçlü bir koordinasyonla terör ve insan kaçakçığı gibi suçlarla mücadeledenin daha etkili olacağını kaydetti. Abdülkadir Aksu, organize suçların sınırları aşması sebebiyle verilen mücadelede uluslararası işbirliğinin de zorunlu olduğunu sözlerine ekledi.

BAKÜ BÜYÜKELÇİLİĞİ BÜNYESİNDE ‘EMNİYET MÜŞAVİRLİĞİ’ KURULDU

Aksu ” Türkiye ile Azerbaycan arasında, iki ülke vatandaşlarının karıştıkları olayların karşılıklı olarak bildirilmesi ve suç organizasyonlarının ortaya çıkarılmasında büyük bir önem taşıdığı derlendirildiğinden, karşılıklı irtibat noktaları belirlenmesinin ve karşılıklı irtibat görevlileri atanmasının uygun olacağını mütalaa ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Aksu, Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı ile Azerbaycan arasında daha önce bilgisayar destekli aktif müdahale sisteminin kurulduğunu hatırlattı.

Bakan Aksu, bu birimler arasında daha güçlü işbirliği için yakın zamanda yeni bir sistemin kurulmasının planlandığını ifade etti. Ayrca Aksu Bakanlar Kurulu tarafından Bakü Büyükelçiliği bünyesinde ”Emniyet Müşavirliği” kurulmasının kararlaştırıldığını hatırlattı. İçişleri Bakanı, atamanın yapılmasıyla müşavirliğin bu yıl içinde faaliyetine başlayacağını belirtti

Azerbaycan İçişleri Bakanı Usubov’da konuşmasında Türkiye’nin ülkesi için büyük önem arz taşıdığını ifade etti. Usubov, ” Azerbaycan’dan 200’den fazla bakanlık personeli Türkiye’de eğitim gördü. Türkiye’den gelen uzmanların da İçişleri Bakanlığı ve Dahili Koşunlar’a(jandarma) eğitim, seminer ve konferans desteği verdi. Bizim için büyük önem taşıyan bu faaliyetler yapılanmamıza çok katkı sağladı”. dedi.

Bakan Usubov ; Azerbaycan, Türkiye ve Gürcistan arasında güvenlik işbirliği anlaşmasının imzalandığını bu anlaşma çerçevesinde terörizme karşı işbirliğinin yapılmasının şart olduğunu kayd etti.

Heyetler arasındaki görüşmeler daha sonra basına kapalı olarak devam etti. Bakan Aksu, temasları çerçevesinde Bakü’deki Türk ve Azeri şehitliğini de ziyaret etti.