Terörle mücadele politikası iflas etti

Türkiye'nin özellikle güvenlik konusunda büyük sıkıntı yaşadığını ileri süren CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, ''Hükümetin terörle mücadele politikası iflas etmiştir'' dedi.

Öymen, Kocaeli CHP İl Başkanlığında düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin özellikle güvenlik konusunda büyük sıkıntı yaşadığını ileri sürdü. Hükümetin, TBMM’den iki defa Irak’ın kuzeyine asker gönderme konusunda yetki aldığını belirten Öymen, buna rağmen terör örgütüne sınır dışı müdahalede bulunulmadığını söyledi. Öymen, şöyle konuştu: ”Hükümet, Irak’ta fiilen sorumluluk taşıyan, en büyük müttefikimiz Amerika’yı terör örgütünü etkisiz kılma konusunda ikna edemedi. Irak’ın kuzeyi hariç, dünyanın hiç bir ülkesinde bir terör örgütü güvenlik kuvvetlerinin takibatından mahsun olarak yaşamıyor. Çok sayıda şehit verdiğimiz bir dönemde halkın tepkilerini yumuşatmak için koordinatörlük kurdular. Sayın Başbakan bile bu sistemin hiçbir işe yaramadığının, sonuç vermediğinin farkında. Bu yolla terörün bitirilemeyeceğini daha önce söylemiştik, dediğimiz çıktı. Hükümetin terörle mücadele politikası iflas etmiştir.”

”DEVLET OKULU TEZEKLE ISINIYOR”

Türkiye’nin ekonomik durumunun anlatıldığı gibi olmadığını savunan Öymen, şöyle devam etti: ”Sayın Başbakan ‘Bazı iş adamları servetini bizim dönemimizde on misli artırdı’ diyor. Biz de ‘ziyade olsun’ diyoruz. Servetini on misli katlaması için Türk milletinin neye katlandığını söylemiyorlar ama resmi istatistikler söylüyor. Devlet İstatistik Enstitüsü rakamlarına göre 700 bin insanımız açlık sınırında yaşıyor.” Kısa süre önce Doğu ve Güneydoğu Anadolu illerini ziyaret ettiğini dile getiren Öymen, sözlerine şöyle tamamladı: ”İlçelerimiz var, kar yağınca yolları kapanıyor, bir doktoru bile yok. Bazı köy okullarında öğretmenler öğrencilerini tezek getirmeleri için tembihliyorlar. Öğrenciler her sabah bir elinde çanta, bir elinde bir adet tezekle okula gidiyor. Devlet okulu tezekle ısınıyor. Bu konuda Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik’e yazılı soru önergesi verdik, hala cevap alamadık. Buna rağmen ‘her şey yolunda, istikrar bozulmasın’ diyorlar.”