Terörle Mücadele Yasa Tasarısı protesto edildi

Taksim'de, kendilerine "Terörle Mücadele Yasa (TMY) Tasarısı Karşıtı Birlik" adını veren bir grup, hazırlanmasında Avrupa devletlerinin de katkıları olduğu gerekçesiyle Avrupa Birliği (AB) Bilgi Merkezi önünde tasarıyı protesto etti.

“TMY Tasarısı geri çekilsin, tüm antidemokratik yasalar iptal edilsin ” yazılı pankart açan grup adına basın açıklaması yapan Ruhan Akbaba, yeni TMY Tasarısı’nın MGK ve Genelkurmay’ın isteği doğrultusunda Nevruz’dan önce geçirilip Mart ayı sonunda yasallaştırılmak istendiğini öne sürdü. TMY Tasarısı ile gözaltı süresi, telofonların dinlenmesi, ev baskınları gibi birçok uygulamada emniyet birimlerini rahatlatıcı düzenlemelere gidildiğini savunan Akbaba, tasarı ile karşı çıkmayan, sorgulamayan ve ifade etmeyen kitleler oluşturulmaya çalışıldığını ifade etti. TMY Tasarısı Karşıtı Birlik olarak bu tasarının karşısında yer aldıklarını ve bugüne kadar bu doğrultuda eylemler düzenlediklerini kaydeden Akbaba, bundan sonra da tasarı karşıtı eylemlerine devam edeceklerini söyledi. Akbaba, tüm duyarlı kesimleri bu tasarıya karşı ortak mücadeleye davet etti.

“Faşist yasaklar değil demokratik haklar, Baskılar bizi yıldıramaz, TMY Tasarısı geri çekilsin ” şeklinde sloganlar atan grup, basın açıklamasının ardından olaysız bir şekilde dağıldı.