Terörle Mücadele Yüksek Kurulu toplandı

Terörle Mücadele Yüksek Kurulu (TMYK), Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül başkanlığında Başbakanlık Merkez Bina'da toplandı.

Başbakanlık Merkez Bina’da yapılan toplantıya, Kurul’a başkanlık eden Gül’ün yanısıra; Adalet Bakanı Cemil Çiçek, İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Fevzi Türkeri, Milli Savunma Bakanlığı Müsteşarı Korgeneral Atilla Işık, MİT Müsteşarı Emre Taner, Başbakanlık Müsteşarı Ömer Dinçer, MGK Genel Sekreteri Yiğit Alpogan ve Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Ramazan Er ve ilgili bürokratlar katılıyor.

Toplantıda ele alınacak konular arasında; son MGK toplantısında da gündeme gelen, 120 maddelik “Terörle Mücadele Eylem Planı”, terörle mücadelenin genel değerlendirmesi, terörün mali kaynaklarının kurutulması için alınacak tedbirler bulunuyor. Toplantıda, 27 eylülde yapılan ilk toplantıdan bu güne yaşanan gelişmelerin kapsamlı bir değerlendirilmesi de yapılacak. Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde meydana gelen olaylar da masaya yatırılacak.

1997 yılında Ana-Sol iktidarı döneminde oluşturulan Kurul, 8 yıl aradan sonra ilk kez 27 Eylül 2005’te toplanmıştı. Toplantıda, MİT, polis ve askerin ihtiyaçları tesbit edilmiş ve terör olaylarının geniş bir değerlendirilmesi yapılmıştı. Toplantıda, Kurul’un terör konusunda aktif rol üslenebilmesi için neler yapılabileceği de istişare edilmişti.