‘Terörün bitmesi için Irak’taki PKK ortadan kalkmalı’

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, Türkiye'deki terör sorununu çözülmesi için Kuzey Irak'taki terör örgütü PKK'nın ortadan kaldırılması gerektiğini söyledi.

Son zamanlarda Irak’ta yaşanan gelişmelerin Türkiye’ye katkı sağlamadığını ifade eden Öymen, “Irak’taki olaylar ülke güvenliğini olumsuz etkileyerek, iç barışı tehlikeye soktu.” dedi.

Türkiye’nin terör sorununu ortadan kaldırımlısı için Irak’taki PKK terör örgütünün ortadan kaldırılması gerektiğini ve bunun da askeri müdahaleyle yapılabileceğini vurgulayan Öymen şöyle konuştu: “Bu gün ne yazık ki Türkiye giderek artan terör saldırılarına maruz kalıyor. Yıllardır Türkiye’de kan döken PKK terör örgütünün kaynağı olan Kuzey Irak’a birisinin müdahale etmesi gerekir. Ya askeri müdahalede bulunan ABD ile görüşüp bu sorunun ortadan kaldırılması istenmeli, ya da biz bunu yapamayız diyorsa o zaman bırakın Türkiye askeri müdahalede bulunarak bu terör sorununu çözmelidir. Bu geçmişte de böyle olmuştur.”

Türkiye’nin çok zor bir dönemden geçtiğinin altını çizen Öymen şunları söyledi: “2006 yılının sıcak bir yıl olacağı şimdiden anlaşılmıştı. Dünyanın en riskli, çatışma ihtimalinin olacağı en yüksek bölgeler Türkiye’nin çok yakınındadır. Türkiye’nin iç barışı, huzuru, halkın güvenliğini korumak için, milli birlik anlayışıyla hareket edilmelidir.”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın DTP’ye karşı tutumu ile ilgili olarak yapılan konuşmaların insanların kafasını karıştırdığını ifade eden Öymen konuşmasını şöyle sürdürdü: “Başbakan DTP’ye ‘Silahı bırak da müzakere masasına öyle gel’ diyor. Yani silahı bırakanla masaya oturmaya hazırdır. Bu Anayasamıza uymuyor. Silahı bırakacak adamla masaya otururum demek bir zaaflık alameti olarak anlaşılır. Bu sözler silahı bırakacak adamlarla pazarlık etmeye hazırsınız anlamına gelir bu sözler.”

Hükümetin ekonomik çıkarlarını koruyamadığını kaydeden Öymen, “Hükümet IMF ne isterse onu yapıyor. Varımızı yoğumuzu yabancılara teslim ediyoruz. Suriye sınırlarında iki Kıbrıs büyüklüğündeki tarım alanlarımızı yabancılara peşkeş çekecek gizli kararnameler çıkmıştır. Buradaki alanların mayınlarını temizleyecek olan yabancı şirketlere 49 yıllığına işletme hakkı verildi. Teslimiyetçiliğin böylesi görülmüşmü?” diye konuştu.