Terörün tek panzehiri yatırım

Gelişmemiş bölgelere olan yatırımının terörün panzehiri olduğunu belirten TUSKON Başkanı Meral, sivil toplum temsilcilerinin biraraya gelerek çözüm aramaları gerektiğini söyledi.

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) Başkanı Rızanur Meral, müteşebbislerin gelişmemiş bölgelere olan ilgisini artırmaya çalıştıklarını belirterek, “Bu, Türkiye’nin önemli problemlerinden olan terörün panzehiri olarak görülebilir” dedi.

Meral, TUSKON’un yaptığı “İş Dünyası ve Sivil Toplum” konulu araştırmasına ilişkin Kayseri’de düzenlediği basın toplantısında, araştırma sonuçlarının kitapçık halinde yayınlanacağını kaydetti.

Gelişmiş demokrasilerde sivil toplumun ağırlığının inkar edilemeyecek derecede hissedildiğini belirten Meral, sivil toplumlar güçlendikçe demokrasilerin de güçlendiğine, bu alanda pozitif bir denge oluştuğuna işaret etti.

Özellikle Doğu Anadolu ve Güney Doğu Anadolu’da az gelişmiş yerlerdeki ekonomik potansiyeli harekete geçirmeye gayret gösterdiklerini ifade eden Meral, şöyle konuştu:

“Bu bölgelerdeki derneklerimizi ziyaret ederek, sıkıntıları öğreniyoruz. Buralardaki fırsatları da öğrenerek, Türkiye’nin diğer yerlerindeki sermaye sahiplerine iletiyoruz. Bu sayede müteşebbislerin gelişmemiş bölgelere olan ilgisini artırmaya çalışıyoruz. Bu, Türkiye’nin içinde bulunduğu gelir dağılımının, belki de en önemli problemlerinden olan terörün panzehiri olarak görülebilir. “

DEĞİŞİMİN DİNAMOSU OLMALIYIZ

Demokratik sistemin oturmasına, kökleşmesine, cumhuriyetin güçlenmesine, halkın sesinin daha fazla duyurulmasına sivil toplum kuruluşlarının katkıda bulunacağını belirten Meral, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Türkiye’nin her yerleşim biriminde iş adamları bir araya gelmeli. Bunlar, esnaf, sanayici ve tüccarlar olabilir. Bu sayede beyin fırtınalarıyla sıkıntıları nasıl aşacaklarını beraber bulmuş olurlar. Dünyada politik, askeri ve ekonomik alanda olağanüstü bir değişim yaşanıyor. Dünyanın ağırlığı batıdan doğuya kaymaya başladı. Önümüzdeki 20 yıl, dünyada çok farklı değişimlere gebe. İş dünyası bu değişim dinamosu görevini üstlenmeli. “

DİNK’İN SUİKASTI DÜŞÜNDÜRÜCÜ

Meral, gazeteci Hrant Dink’in öldürülmesi olayını şiddetle kınadıklarını belirterek, “Türkiye’de işlerin iyi gitmeye başladığı, dönemlerde birileri çıkıyor, Türkiye’nin birliğini, bütünlüğünü ve gelişimini bozmaya yönelik faaliyetlerde bulunuyor. Dink’in katli, hepimizi üzdü. Türk insanının oyuna gelmemesi lazım. Özellikle AB üyeliğinin, Türkiye’nin dünya ekonomisi ile entegrasyonunun çok güçlendiği bu günlerde bu olayın olması düşündürücü” dedi.

İş adamlarının 40 bini STK üyesi

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) tarafından hazırlanan “İş Dünyası ve Sivil Toplum” başlıklı rapora göre Türk işadamları sivil toplum kuruluşlarına (STK) ilgisiz. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne kayıtlı 1,2 milyon işadamından sadece 40 bini STK’lara üye. Türkiye’de odalar ve borsalar dışında TÜSİAD, MÜSİAD, TÜGİK, TÜRKONFED, TUSKON gibi dernek, federasyon ve konfederasyonlara üye olan işadamı sayısının en fazla 40 bin olduğunu ifade eden Meral, “Türkiye’de herhangi bir STK’ya üye olmamış ve kapsanması gereken yüzbinlerce işadamı var” şeklinde konuştu. Prof. Dr. Ömer Çaha tarafından hazırlanan raporda iş dünyasına düşen görevlere de yer verildi. ABD’de 1.2 milyon STK var. Halkın yüzde 55’i en az bir sivil toplum kuruluşuna üye. Avrupa Birliği sürecinde sivil toplum kuruluşlarının öneminin daha da arttığını ifade eden Meral, artık Brüksel ve Ankara’nın da kendilerine daha fazla görüş sorduklarına dikkat çekti.