‘Terörün üstesinden demokrasi içinde kalarak geleceğiz’

Başbakan Tayyip Erdoğan, Sudan ve Suudi Arabistan gezisinden dönerken uçakta, Diyarbakır'daki olaylarla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Hükümetin, güvenlik güçleri ve Terörle Mücadele Yüksek Kurulu gibi organlarla terörün hakkından gelecek güce sahip olduğuna dikkat çeken Başbakan, “Hukuk dışı sürecin çalıştırılması asla düşünülemez. Bu hakka kimse sahip değil. Soru olarak sorulmasını bile doğru bulmuyorum. OHAL’i duymamış olayım.” dedi. Hukuk dışı hiçbir eyleme müsamaha ile yaklaşmalarının da söz konusu olmayacağını belirten Erdoğan ekledi: “Bazıları bizden pazarlık bekliyorsa boşuna beklemektedir.”

Bir soru üzerine siyasi parti liderleriyle terörü konu olan özel toplantı yapmayı düşünmediğini söyleyen Erdoğan, “Biz iradesini kaybetmiş hükümet değiliz.” dedi. Başbakan, bölücü terör örgütü mensuplarını sahiplenen Diyarbakır büyükşehir belediye başkanı Osman Baydemir’e de sert tepki gösterdi: “Bir şehrin Büyükşehir Belediye Başkanı bu tür ifadeleri kullanmışsa bu çok çirkindir. Bir belediye başkanının, güvenlik güçleriyle çatışmaya girmiş teröristleri sahiplenmesi legal bir görüntü değildir, illegaldir. Bir siyasi partiyi temsilen seçilen belediye başkanının yasalara, Anayasa’ya göre hareket etmek zorunluluğu vardır. Ağzından çıkan söze dikkat etmelidirler.”

“Kürt vatandaşlarımızı Kürt sorunu üzerinden siyaset yapanlar temsil etmiyor.” görüşünün altını çizen Başbakan, bugüne kadar bölge insanına hiçbir ayrım yapmadan yaklaştıklarını, bundan sonra da bu yöndeki yaklaşımlarının devam edeceğini vurguladı. Erdoğan, yaptığı yayınlarla teröre katkı yapan Roj TV için de şu değerlendirmelerde bulundu: “Roj TV ile ilgili Danimarka nezdinde yaptığımız girişimler konusundaki haklılığımız ortaya çıktı. Fotoğraf ve bant kayıtlarını Danimarka yöneticileri ile Avrupa Birliği yetkililerine göndereceğiz. Onlar da eserlerini görsün. AB ile terörle mücadele konusunda alınması gerekenleri görüşeceğiz.” Başbakan Erdoğan, Esenboğa Havalimanı’nda da gazetecilerin sorularını cevapladı. Bir gazetecinin Diyarbakır’daki gelişmeleri hatırlatarak, “Olayların kaynağında Roj TV var. Bir de çocukları ön saflarda görüyoruz. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?” diye sorması üzerine Erdoğan, Terörle Mücadele Yüksek Kurulu’nun bu akşam toplantı yaptığını hatırlatarak şunları kaydetti: “Toplantı sonunda başbakan yardımcımla görüştüm. Malum televizyon kanalıyla ilgili ne kadar kaset, fotoğraf varsa bunlar Danimarka’daki ilgili bakanlığa gönderildi. Şunu özellikle vurgulamak istiyorum. Ülkemizde sorumluluk nezdinde olanlar, siz değerli basın mensupları arkadaşlarımızla birlikte, dayanışmayla birlikte teröre zemin oluşturmayacak ne gerekiyorsa yapmamız şart. Hükümet olarak hukuk dışı hiçbir eyleme müsamaha ile yaklaşmamız söz konusu olamaz. Terör eğer zemin bulmaya çalışıyorsa bu zemini bu topraklar üzerinde bulamayacaktır. Bu konuda bazıları bizden pazarlık bekliyorsa boşuna beklemektedir. Bize kimse sağdan soldan örnekler vermesin. Bu ülkenin kendi içinde değerleri vardır. Kültürü vardır, sosyoekonomik yapısı vardır. Ülkemizin şartlarını kimse bu ülkeden daha iyi değerlendiremez.” Özellikle çocuklar ve bayanlar üzerinden terör mücadelesini sürdürmenin insana saygısızlık olduğunu vurgulayan Başbakan, “Bu çocuklara saygısızlıktır. Ve bu ciddi manada insan sömürüsüdür. Halkımız bu oyunlara gelmemelidir. Gereken güvenlik güçlerince yapılacaktır.” ifadelerini kullandı.

Halkın daha rahat hareket etmesini ve huzurlu olmasını özellikle temenni ettiklerini kaydeden Başbakan Erdoğan, gazetecileri ima ederek şunları söyledi: “Sizlerin de bu konuda, bu işi birinci planda bence görmemesini, gerek yazılı, gerekse görsel medyada… Bunu da sizden özellikle rica ediyorum.” Erdoğan, başka bir soru üzerine, gerekirse Diyarbakır ve Batman’a gidebileceğini kaydetti.