Terzilerde sasirdi…

BURDUR - Türkiye Terziler Konfeksiyoncular ve Giyim Sanatkarlari Federasyonu Genel Baskani Sinan Turhan, ekonomideki düzelmenin esnafa yansimadigini söyledi.

Burdur’da yapilan terziler odasi baskanlik seçimlerine Türkiye Terziler Konfeksiyoncular ve Giyim Sanatkarlari Federasyonu Genel Baskani Sinan Turhan da katildi. 197 üyesi bulunan Oda Baskani Osman Yalvaç, seçimlerde güven tazeledi. Yalvaç’in tek aday oldugu seçimlerin Divan Kurulu Baskanligini Sinan Turhan üstlendi. Türkiye’de 150 oda ve 84 bin üyenin baskanligini yaptigini hatirlatan Turhan, hükümetin kendilerine destek vermesini istedi. Iki yil öncesine kadar Türkiye’nin toplam ihracatinin yüzde 40’ini terzilerin karsiladigini aktaran Turhan, “Son yillarda tekstil ihracatimizda önemli düsüs yasadik. Yurt disi kapilari yavas yavas kapaniyor. Esnafimiz meslek degistirmek zorunda kaliyor. Hükümetten acil çözüm ve destek bekliyoruz.” diye konustu. Sektörde zor günler yasanirken Çin’den gelen ucuz mallara sinirsiz izin verildigini vurgulayan Turhan, bunlara kota koyulmasini istedi. Iç pazarda da rekabet sartlarinin zorlasmasi halinde Türkiye’de terziligin sona erme noktasina gelecegini kaydeden Turhan, “Esnafin dertleri saymakla bitmez. Bag-Kur ödemelerinde sikintisi olan esnafimiza kolaylik saglanmiyor. Bankalarin verdigi krediler yetersiz kaliyor.” seklinde konustu.

Ihracatin azalmasinda terzilerin de hatasi oldugunu açiklayan Sinan Turhan, kaçak isletmelerin önüne geçilmesini istedi. Meslegin uzmani olmayanlar tarafindan ihraç edilen ürünlerden çogunun özürlü çiktigini ifade eden Turhan, “Sanayi ve Ticaret Bakanligi ihraç edilen mallari yeterince kontrol etmiyor. Bunu firsat bilen uyaniklar, kolunun biri uzun biri kisa ceketleri yurt disina yolluyor. Özellikle Rusya’ya gönderilen deri ceketlerde benzer hatalar çok oldu. Bu yüzden de Rusya’ya yaptigimiz ihracat oraninda önemli düsmeler yasandi. Bu tür olaylarin yasanmamisi için denetimler artmali, istenirse hükümete kontrol elemani destegi veririz.” diyerek sözlerini tamamladi.