‘Tescilli Adana kebapçıları’

Adanalı kebapçılar sertifikalarına kavuşuyor.

Adana Kebabı’nın gelecek kuşaklara aslına uygun olarak aynı damak lezzetinde taşınabilmesini sağlamak için Türk Patent Enstitüsü’ne tescil ettirilmesinin ardından, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Türkiye’nin dört bir yanından, “Tescilli Adana Kebabı Sertifikası” almak üzere Adana Ticaret Odası’na başvuranlara törenle belgeleri verilecek.
Adana’yı ekonomik değerleriyle gündeme getirmeyi, üretimini tanıtmayı ve ekonomik potansiyelinin değerlendirilmesine katkı sağlamayı hedeflediklerini belirten Adana Ticaret Odası Başkanı Şaban Baş, Adana Kebabı konusundaki tescil çalışmasının da bu düşüncelerin bir ürünü olduğunu söyledi.

ATO Yönetim Kurulu Başkanı Şaban Baş, “Ülkemizde ve yurtdışında yaygın olarak bilinen ve beğeni ile tüketilen Adana Kebabı’nın, diğer kültür ürünlerimiz gibi yozlaşmaya ve taklide maruz kaldığı hepinizin bildiği bir gerçekti. Adana dışındaki birçok şehirde Adana Kebabı adı altında masamıza getirilen birçok yiyeceğin, kebapla uzaktan yakından bir ilişkisinin bulunmadığını da biliyorduk. Odamızın hedefi, Adana Kebabı’nı korumak ve gelecek kuşaklara hatta gelecek asırlara bozulmadan, aslına uygun olarak aynı damak lezzetinde taşınabilmesini sağlamaya katkıda bulunmaktır. Adana Kebabı bundan böyle hazırlayan ve pişiren ustanın inisiyatifine bırakılmayacaktır” dedi.

Tüm iyi niyetli çabalara karşın, konunun Tescilli Adana Kebabı başvurusunda bulunacak işyerlerinin bir defaya mahsus ödeyecekleri 500 YTL’ye endekslenmek istenmesinin son derecede üzüntü verici olduğunu da belirten Şaban Baş, “Öncelikle şunu vurgulamak istiyorum ki, bu şekilde toplanan paralar önümüzdeki dönemde yurt genelinde yürütülecek Adana Kebabı denetim faaliyetleri ve çeşitli illerimizde kebap ustalarının eğitimi için açılacak kurs giderlerinin karşılanmasında kullanılacaktır. Oda olarak bu başvurulardan sağlanan parayı, başka bir alanda kullanma gibi hiçbir düşüncemiz bulunmamaktadır.Kebabçılık ve lokantacılık yapan arkadaşlarımız Odamıza başvurarak, belirlenen kriterlerdeki kebabı tüketiciye sunmayı taahhüt eden sözleşme imzalayacaklar, Odamızın, Adana Lokantacılar ve Kebapçılar Odası ile müştereken vereceği bir belge ve tanıtım levhasını işyerlerine asarak, müşterilerini ve iş potansiyelini artırma imkanına kavuşacaklardır” şeklinde konuştu.

KKTC, Adana, İstanbul, İzmir, Ankara, Erzurum’dan ATO’ya başvuru yapan işyeri sahiplerine sertifikalarını 7 Şubat Salı günü düzenlenecek törenle verilecek. Adana Ticaret Odası, Büyükşehir, Seyhan ve Yüreğir belediyeleri ile Adana Lokantacılar ve Kebapçılar Odası temsilcilerinden oluşturulan Denetim Komisyonu veya görevlendirilen hukuk bürolarınca yurtiçi ve dışında yapılacak kontrollerde, kurallara uymadan Adana Kebabı sattığı belirlenen işyerleri ulusal ve uluslararası hukuk hükümleri doğrultusunda cezalandırılacak.