TESUD Genel Başkanı Küçükoğlu’dan Bahçeli’ye eleştiri

TESUD Genel Başkanı Emekli Tümgeneral Rıza Küçükoğlu, Devlet Bahçeli’yi eleştirdi.

Emekli Subaylar Derneği (TESUD) Genel Başkanı Emekli Tümgeneral Rıza Küçükoğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin 12 Eylül’e ilişkin sözlerini değerlendirerek, “Sanki, aferin ellerinize sağlık gibi bir mesaj bulduk ve 12 Eylüle götüren faşizan çizgiye çıkaran, bizden Silahlı Kuvvetler’e gönderme yapan konuşma talihsiz oldu” dedi.

TESUD Genel Başkanı Küçükoğlu, gazeteci Uğur Dündar’ın hazırlayıp sunduğu “Arena” programında, üniversitelerde türbanın serbest bırakılmasını öngören anayasa değişikliğine verdiği desteği protesto amacıyla MHP Genel Merkezi’ne bıraktıkları çelengin partililer tarafından parçalanması ve ardından MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin partisinin grup toplantısındaki 12 Eylül’e ilişkin sözlerini değerlendirdi.

Küçükoğlu, Bahçeli’nin genel olarak Türkiye’deki yanlış bir algılamadan hareket ettiğini kaydederek, şöyle konuştu:

“Emekli Subaylar Derneği nedir, emekli subaylar nedir? Biz gerçekten bunu toplumda ifade etmekten ve kendimizi anlatmaktan son derece zorluk çektiğimizi ifade etmek isterim. Genelkurmayla organik bir bağımız yok. Bir bağ ararsanız, adres ararsanız, adres aslında Milli Savunma Bakanı. Neden Milli Savunma Bakanı, çünkü yasayla kurulduğumuz için diğer dernekler gibi genel kurulda kararlarımız doğrudan tüzüğe intikal ettirilemiyor. Tüzüğümüzü Sayın Milli Savunma Bakanı onaylıyor.”

“FAŞİZAN ÇİZGİ”

Bahçeli’nin 12 Eylül’e ilişkin sözlerini “talihsizlik olarak nitelendiren Küçükoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Yanlışlık orada. 12 Eylül’de ben sadece binbaşı rütbesindeydim ve Londra’da askeri ataşeydim. 12 Eylül’ü ben yapmadım. 12 Eylül sonrasında da ben sadece Genelkurmay Başkanlığı Özel Kalem Müdürlüğü ve Baş Yaverlik görevlerini yaptım, herhalde hiç kimse de bir kurmay binbaşıya bir yarbaya ne yapması gerektiğini sormadı. Çünkü 12 Eylül’e eğer dönersek 10 Eylül’ü de konuşmamız gerekir. 12 Eylül öncesindeki Türkiye’yi de konuşmamız gerekir. Sadece Genelkurmay Başkanlığı’nın o sıralarda yayımladığı 12 Eylül öncesi ve sonrası kitapçığını bile incelemek, gerçekten yakın tarihimiz konusunda hepimizi rahatsız edecek sahneler ortaya koyar. Biz ona dönmek istemiyoruz. Bir şeyi daha ortaya koymak istiyoruz, ne zaman ki gerçekten simgesel bir olayla, yarın tekrar 12 Eylül öncesini yaşayabileceğimiz ortam endişesiyle ve laiklik düzeninden ciddi olarak sapış olacağını hissettiğimiz zaman devreye girmek durumunda kaldık. Sayın Bahçeli grupta bu konuşmayı yapmak yerine beni eleştirseydi, keşke beni ziyaret etselerdi daha önce ziyaret ettikleri gibi, bana dertlerini anlatsalardı. Sanki, aferin ellerinize sağlık gibi bir mesaj bulduk ve 12 Eylül’e götüren faşizan çizgiye çıkaran, bizden Silahlı Kuvvetler’e gönderme yapan konuşma talihsiz oldu. Sorunumuz MHP ile değil. hala biz el sıkma yollarını arıyoruz ve diyoruz ki düş kırıklığımız dediğimiz ifade kırgınlığa gitmesin ve sözler bitmesin.”