‘Teşvik imkanlarını bilmediğimiz için yeterince yararlanamıyoruz’

Merkezi Hamburg'da bulunan HAMLE Hamburger Kaufleute (İşadamları Derneği) esnaf ve işadamlarını bilgilendirmeye, yönlendirmeye devam ediyor.

Merkezi Hamburg’da bulunan HAMLE Hamburger Kaufleute (İşadamları Derneği) esnaf ve işadamlarını bilgilendirmeye, yönlendirmeye devam ediyor. Kiel Konak Restoran’da gerçekleşen toplantıda HAMLE hakkında bilgi veren Genel Sekreter Kadir İldem, derneğin birlikten güç doğar ilkesiyle bir araya gelerek kurulduğunu hatırlattı. Toplantıda bir sunum yapan şirket danışmanı Mustafa Aydemir’de Almanya’da teşvik imkanları hakkında bilgi verdi.

Almanya’da küçük, orta ve büyük ölçekte iş yapan şirketlerin bir çoğunun teşvik kredisi verildiğinden haberi olmadığını kaydeden Aydemir, “Bilindiği gibi Almanya en fazla ihracat yapan ülkelerin başında geliyor. Dolayısı ile iş verenlere ekstradan teşvik kredilerinin yanı sıra enerji ve çevre alanında yapılan yatırımlara çok büyük imkanlar sunuyor. Özellikle bu alanlara daha fazla yatırım yapılmalı” şeklinde konuştu.

Bazı Türk kökenli iş verenlerimizde hala ‘akıl verme para ver’ mantalitesi olduğuna vurgu yapan Aydemir, “Fikir ve analiz olmadan konsept hazırlanmadan sadece para bir işe yaramaz. Günümüz ekonomisinde fikir, konsept, sermaye ve kapasiteyi bir araya getirmelisiniz. Nitekim ekonomide sadece para değil zemin ve insanda çok önemli faktörler, aksi takdirde başarı olması mümkün değildir.” dedi.

Türkler tarafından açılan işyerlerinin ya aile şirketi yada bir kaç kişinin bir araya gelerek açtığı şirketler olduğunu hatırlatan Aydemir, “Özellikle bu şirketlerin Avrupa standartlarına ayak uydurabilmesi için mutlaka konsept hazırlanması gerekir. Buda ancak danışmanlık alarak, uzman kişilere danışarak yapılabilir. Şirketin geliri gideri dengelenmeli, alınan krediler geri ödenmeli. Aksi takdirde verilen emek boşa gidiyor hüsranla sonuçlanıyor.” açıklamasını yaptı.