‘Teşvik politikasıyla 15 il sıfır çekti’

Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği Meclis Başkanı Umut Oran, yanlış teşvik politikasından dolayı bugün 15 ilin sıfır yatırım yaptığını ileri sürdü.

Oran, bugün hiç Uzakdoğu’ya gitmeye gerek olmadığını, Avrupa Birliği’ne yeni katılan 10 ülkeye bakıldığında Türkiye’de yatırım şartları ve Türkiye’deki ekonomik şartlar ve rekabet şartlarının olumsuz olduğunu kaydetti. Bütün bu şartlara rağmen 22 il yanında, Gaziantep gibi Adıyaman gibi çok fazla il olmadığını, bir çok ile yatırım gitmediğini, sıfır yatırım çektiklerini belirtti.

“Hükümet öyle bir teşvik politikası uyguluyor ki anlamak mümkün değil” diyen Umut Oran, “Bu teşvik politikası teşvik etmeme politikasına döndü. Biz teşvik ediyoruz ki insanlar buralara gelsin teşvik edilen 15 ile bakıyoruz sıfır çekmiş. Adıyaman ise bütün olumsuz şartlara rağmen bu tehdidi fırsata çevirdi. Birlik ve beraberlik içersinde buradaki yerel yönetimler, valilik, belediye, ticaret odası ve bütün sivil toplum örgütleri ve halk inatla bir birlik ve beraberlik sağladı. Ulusal, uluslararası ve sektörel paydaşlar buldular. Gelen konuklarla ilgilenip onlarla paylaşmanın yanı sıra daha sonrasında neler gelişti diye takip ediyorlar. Baktığımızda 3 yılda 40’ın üzerinde fabrika kurulmuş, 4 bin 500 kişinin üzerinde istihdam sağlanmış başarılı bir model ama ben şuna inanmıyorum, bu Türkiye’ye model olur mu olmaz, neden derseniz bir kere Türkiye’nin önündeki tıkacı, siyasetin tıkadığı politikaları kaldırmamız lazım. Siyaset bir kez her şeyi Türkiye’de tıkamaktadır. Yalan yanlış bir teşvik politikasıyla Sayın Başbakanın inat ettirdiği ve tutturduğu bu teşvik politikasıyla bu gün 15 il sıfır yatırım çekmiş. Bu gün Adıyaman başardı diye Türkiye ya da hükümet bunu başarır dememek lazım. Bu Adıyaman’ın başarısı ama 15 ilin sıfır yatırım çekmesi de hükümetin ve bu teşvik yasasının başarısızlığıdır” diye konuştu.

Türkiye’nin çok ciddi sorunları olduğunu kaydeden Oran, bunları ekonomik ve sosyal sorunlar olduğunu kaydederek, siyasetin bu konuda çözüm üretemediğini bildirdi. Oran, siyasetçilerin gündeminin ve önceliklerinin halktan çok farklı olduğunu vurgulayarak, “Böyle olunca da biz ilerleyemiyor geriliyoruz. Bizim şu anda tartıştığımız şeyler Türkiye’de laiklik, türban. Bu gün ülkemizde insanların derdi bu değil. Türkiye’de bu gün en büyük sorun işsizlik. Ekonomik ve sosyal sorunlar bunları tartışıp çözüm üretmemiz lazım. Ortada seçilmişler,siyasetçiler var ama bakıyoruz ki onların tartıştığı şeyler gündemimizden ve halkımızın düşündüklerinden ve önceliklerimizden uzak” diye konuştu. Adıyaman’a baktığımızda ise bütün bu olumsuzlara rağmen AB sürecini de değerlendiren Oran, şöyle dedi:

“Bu hükümette tekstil ve hazır giyim önemli sektörler içersinde yer almıyor. Çok basit bir hesap var Türkiye’deki iş gücüne bakıyoruz Türkiye’deki iş gücünün yüzde 56’sı ilkokul mezunu yani vasıfsız eleman Türkiye’deki bu vasıfsız elemanla çok fazla elektrik, elektronik, otomotiv sektöründe bir şeyler yapmaya imkanınız yok. Türkiye’nin bir çok yerinde hala toprağa dayalı bir ağalık sistemi var. Öncelikle bu toprağa dayalı bölgeleri önce hafif sanayiye oradan sanayiye ve daha sonrada bilgi toplumuna çevirmemiz gerekmektedir. Hazır giyimde çok fazla istihdam yarattığı ve çok fazla sermaye gerektirmediği için tercih ediliyor. Bu sektörün çok iyi bir şekilde ve çok etkili bir kullanılması gerekiyor.”