Teşvikli ilde yüzde 2 vergi uygulanacak

Başbakan Yardımcısı Babacan, AK Parti milletvekillerine yaptığı sunumda yüzde 25 olan kurumlar vergisinin bazı bölgelerde yüzde 2'ye düşürülebileceğini söyledi.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, teşvikte Türkiye’nin dört bölgeye ayrılacağını, yüzde 25 olan kurumlar vergisinin bazı bölgelerde düşürüleceğini söyledi. Babacan, tekstil fabrikasını taşımak isteyenlere verilen desteğin süresinin uzatılacağını belirtilerek, “Bölgelerde özel istihdam büroları kurulacak” dedi. Babacan, AK Parti grubunun basına kapalı bölümünde yarın Başbakan Erdoğan tarafından açıklanacak olan teşvik paketiyle ilgili vekillere sunum yaptı.

İŞ BÜROLARI KURULACAK

Yeni teşvik paketiyle Türkiye’nin dört bölgeye ayrıldığını, teşviklerin bölgelerde kademeli uygulanacağını söyledi. Bazı bölgelerde SSK primlerinden indirime girileceğini belirten Babacan, bankadan kredi alan işletmelerin, faizlerinin bir bölümünün de devlet tarafından karşılanacağını söyledi. Babacan, yüzde 25 olan kurumlar vergisinin bazı bölgelerde düşürüleceğini ifade ederek “Örneğin yüzde 2’ye düşürülebilir” dedi. Uygulamanın 2010 yılı sonuna kadar olacağını belirten Babacan, şöyle dedi: “Bölgelerde özel istihdam büroları oluşturulacak. Ayrıca esnek çalışma modeline önem verilecek. Toplu yaşanılan yerlerde okul, kamu daireleri gibi yerler temizlik gibi konularda hizmet alımı yapacaklar. Bu altı aylık geçici çalışmayı sağlayacak.”

Sabah