Teşvikli illerde ‘asgari geçim indirimi’ belirsizliği

Türkiye'de 49 ilde uygulanan teşvikten yararlanarak yatırım yapan işletmeler, 1 Ocak 2008 tarihinden geçerli olmak üzere yürürlüğe giren “Asgari Geçim İndirimi” uygulamasını nasıl yapacakları konusundaki belirsizlik nedeniyle maaş ödeme günü ö

Yozgat Organize Sanayi İşadamları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (OSİAD) Başkanı Adem Cengiz, 49 ilde uygulanan teşvikten yararlanarak yatırım yapanların çalışanlarına yönelik “Asgari Geçim İndirimi” uygulamasını nasıl yapacakları konusunda, muhatap bulamadıklarını ileri sürdü.

Cengiz, yasaya göre çalışanlara ödenecek olan Asgari Geçim İndirimi’nin vergiden mahsup edilmesi gerektiğini hatırlattı. Cengiz, “Teşvikli illerde yatırım yapıp, istihdam yaratanlar vergiden muaf tutulmaktalar. Bu durumda çalışanlara asgari geçim indirimi işveren tarafından ödenmesi halinde, yapılan ödeme nereden mahsup edilecek? Bu belli değil. Mahsup edilmezse, yasada öngörülen teşvik ortadan kalkmış olur” dedi.

Cengiz, 15 Şubat tarihinde çalışanlara maaşlarının nasıl ödeneceği konusunda belirsizliğin bulunduğuna da işaret ederek, açıklamasını şöyle sürdürdü:
“Yatırımcıya teşvik uygulanan 49 ilde, Asgari Geçim İndirimi çalışanların maaşlarına yansıtılacak mı?, yansıtılmayacak mı? Bunu kimse bilmiyor. İlgili kurumlara başvuruda bulunduk. Net bir yanıt alamadık. Bu konuda net bir bilgi yok. Eğer bu illerdeki yatırımcılar, 15 Şubat tarihinde çalışanlarının maaşlarına Asgari Geçim İndirimi uygularlarsa, uygulanan bu geçim indirimi nereden nasıl mahsup edilecek? Şu anda 49 ilde teşvikle yatırım yapan işadamları zor durumda. 15 Şubat tarihinden önce bu konuya açıklık getirilmesi gerekir.”