‘Tetanos Aşı Günleri’ kampanyası başlıyor

Sağlık Bakanlığı, 18 ilde "Tetanos Aşı Günleri" kampanyası başlattı.

Tetanos Aşı Kampanyası öncesinde Sağlık Müdürü Dr. Çağlar Çatak ile Bulaşıcı Hastalıklar Şubesi Müdürü Dr. İdil Boyar, Vali Cahit Kıraç ile Sağlıktan sorumlu Vali Yardımcısı Haluk Sezen’i ziyaret ederek kampanya ile ilgili brifing verdi.

Sağlık Müdürü Dr. Çağlar Çatak, Tetanos Aşı Günleri’nin Adana’da 6 Sağlık Ocağı Bölgesi’ndeki 22 mahallede sürdürüleceğini söyledi.

24 Nisan- 18 Mayıs tarihleri arasında yapılacak kampanyada 15-49 yaş grubundaki 55 bin kadının ev ev dolaşılarak tetanos aşısı yapılacağını belirten Dr. Çatak, “Kampanya 19 Mayıs, Anadolu, Koza, Yeşilbağlar, Başak, Yunus Emre, Dedekorkut, Levent, Güzelevler, Barbaros, Gülbahçesi, Şakirpaşa, Onur, Uçak, Ova, Yeşiloba Mahalleleri ile Yenidam, Gölbaşı, Sarıhamzalı, Söğütlü ve Çınarlı köylerini kapsıyor. Yüksek riskli bölgelerdeki tetanos aşı kampanyasında 80 kişiden oluşan sağlık çalışanlarımız 40 ekiple evleri tek tek dolaşarak doğurganlık yaş grubundaki kadınlarımızı aşılayacak.” dedi.

Vali Cahit Kıraç, büyük bir özveri ile çalışan sağlık ekiplerine kampanya ile ilgili gerekli her türlü desteğin sağlanacağını ifade ederek, 3 tur halinde yapılacak tetonos aşı kampanyasına 15-49 yaş grubundaki kadınlarımızın tamamının katılmasını istedi.

Vali Kıraç, aşının çok önemli bir sağlık hizmeti olduğunu, aşı ile bir çok hastalığın önlendiğini ifade etti.