Tetanos aşı kampanyası Bingöl’de başladı

Doğu ve Güneydoğu'da tetanosa bağlı olarak sık yaşanan bebek ölümlerine karşı Sağlık Bakanlığı'nın başlattığı "tetanos aşı kampanyası" Bingöl'de başladı.

Törene Bingöl Valisi Vehbi Avuç, Belediye Başkanı Hacı Ketenalp, Cumhuriyet Başsavcısı Tarık Gür, İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Ali Hansu, İl Sağlık Müdürü Dr. Köksal Hamzaoğlu, İl Emniyet Müdür Yardımcısı Adnan Günay ve Ilıcalar Belde Belediye Başkanı Maruf Günerigök ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Törende bir konuşma yapan Vali Vehbi Avuç, aşının sağlık yönünde alınan en önemli tedbir olduğunu belirterek, vatandaşların aşı yapmaları için çağrıda bulundu.Tetanos hastalığının ölümcül olduğunu hatırlatan Vali Avuç, tetanos hastalığı nedeniyle dünyada her yıl 40 bin annenin öldüğünü ve 450 bin çocuğun ya sakat kaldığını yada yaşamını yitirdiğini vurguladı.

Tetanos aşısı ile ilgili Bingöl’de yapılacak çalışmalar hakkında bilgi veren İl Sağlık Müdürü Dr. Köksal Hamzaoğlu ise, Türkiye’de halen ciddi oranlarda annelerde tetanos hastalığına rastlandığına dikkat çekti. Hamzaoğlu, “Sağlık ekipleri olarak saha çalışmalarımızı arttırıp köyümüze mahallemize hakim olursak, üreme sağlığı programı içinde yer alan güvenli annelik yaklaşımını geliştirebilirsek, 15-49 yaş grubu kadınlarımızı izleme alabilir ve tetanos aşılarını 3 doz olarak el birliği ile Bingöl’ü yüksek risk bölgesinden çıkarmış oluruz.” dedi.

Hamzaoğlu, tetanos aşı günlerinin 2. turunun 2006 yılı sonbaharında, 3. turunun da 2007 yılı ilkbahar aylarında yapılacağını ifade etti.