TEV 40 yılda 150 bin öğrenciye burs sağladı

Türk Eğitim Vakfı (TEV) Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı, geride bıraktıkları 40 yıl içinde ülke içinde 150 bin, yurt dışında ise bin 50 öğrenciye burs imkanı sağladıklarını söyledi.

Türkiye genelinde 12 şubesi bulunan TEV’in hayırsever işadamlarının bağışlarıyla bugünlere geldiğini hatırlatan Rona Yırcalı, bugüne kadar her türlü ideoloji ve siyasetin dışında kalarak bütün vatandaşları kucaklamaya çalıştıklarını bildirdi.

İngiltere, Fransa, Almanya, İtalya, Avusturya gibi devletlerden de yardımlar aldıklarına dikkat çeken Yırcalı, “Demek ki bütün çevrelere beli bir güven vermişizdir.” dedi. Şu ana kadar 14 ilköğretim, 2 lise, 2 eğitim merkezi ve 2 yurt yapıp Milli Eğitim Bakanlığı’nın hizmetine sunduklarını ifade eden Yırcalı, özel yeteneği olan öğrencilerin Gebze’deki bir okulda okuduğu aktardı.

Aynı zamanda Dünya Ticaret Odaları Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürüten Rona Yırcalı, “Bugüne kadar 5 bin 200 Adana, 3 bin 700 Mersin doğumlu çocuğa burs verdik. Çukurova ve Mersin Üniversiteleri’nde bin 640 üniversite öğrencisine burs temin etmişiz. Bu talebeler için şu ana kadar 200 bin YTL. para toplanmış durdumda. Bölgede şube sayımızı artıracağız.” diye konuştu.

Vali Vekili Mehmet Demir ise, TEV’in 40 yıllık sürede eğitime yaptığı katkılarla bir marka haline geldiğini dile getirdi.

TEV burslarıyla eğitimini tamamlayan Merkez Seyhan İlçe Başkanı Azim Öztürk’de, çok duygulu bir gece yaşadığını belirtti.

1984 yılında Çukurova Üniversitesi İşletme Fakültesi’ni kazandığında TEV’in elinde tuttuğunu anlatan Öztürk, “Eğer böyle bir destek olmasaydı, ben büyük bir ihtimalle okuyamayacaktım. Hem lisans, hem yüksek lisans döneminde hep TEV’in yardımlarını arkamda gördüm. Şu anda belediye başkanı olarak zerre kadar bir hizmetim varsa, bunu TEV’e borçluyum.” değerlendirmesini yaptı. TEV’in kendilerini sadece almayı değil, vermeyi de öğrettiğini açıklayan Öztürk, göreve geldikleri günden buyana her yıl binlerce öğrenciye karşılıksız burs ve kitap verdiklerini sözlerine ekledi.

Ticaret Odası Başkanı Şaban Baş, Sanayi Odası Başkanı Ümit Özgümüş, İl Kültür ve Turizm Müdürü Zeki Yılmaz, Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir, Sivil Toplum Kuruluşları ve TEV’den burs alan öğrencilerin katıldığı toplantı şiir ve müzik dinletisiyle renklendi.