Tezgahlar döviz dokuyor

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nden bu yılın ilk 5 ayında 158 milyon 254 bin dolarlık makine halısı ihraç edildi.

Halı ihracatı, Ocak-Mayıs 2006 döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16 arttı. Geçen yılın Ocak-Mayıs döneminde bölge illerinden 135 milyon 957 bin dolarlık makine halısı ihraç edilmişti.

Gaziantep Halıcılar Odası Başkanı Yalçın Konukoğlu, yaptığı açıklamada, sektörde faaliyet gösteren işletmelerin her koşulda ihracatı düşünerek, Gaziantep, bölge ve ülke ekonomisine katkı sağlama çabalarını sürdürdüklerini söyledi.

Döviz kurunda yaşanan artışın ihracat yapan firmalar lehine olduğunu ifade eden Konukoğlu, ”Ancak, döviz kurundaki artış sonrasında eskiye oranla daha yüksek maliyetle girdi kullanmak zorunda kalan ve ürününü iç piyasaya satan işletmelerin sıkıntısı arttı” dedi.

Gaziantep’in en yeni teknolojilerle donatılmış tesisleriyle Türkiye’nin makine halısı üretim merkezi olduğunu kaydeden Konukoğlu, şöyle konuştu:

”Önce üretmeyi başardık. Üretmekle yetinmeyip kaliteyi artırdık. Bununla de yetinmeyip maliyetlerimizi düşürerek rekabet gücümüzü yükselttik ve uluslararası piyasalara yöneldik. Uluslararası pazarlarda da başarılı olduk ve rakiplerimizin önüne geçtik. Şimdilerde hemen her ülkeye ihracat yapabiliyor, ülkemize döviz kazandırıyoruz.”

Konukoğlu, halıcılık sektörü olarak Türkiye’nin ihracat kazancı yanında istihdama önemli katkı sağladıklarına dikkati çekti. İşsizliğin Türkiye’nin önündeki en ciddi sorunlardan biri olduğunu kaydeden Konukoğlu, bu düşünceden hareketle yeni yatırımlar yapma gayreti içinde olduklarını sözlerine ekledi.