Teziç yanlışı savunuyor

YÖK Başkanı “Neden fakülte açılmıyor?” diyen Başbakan’a politikacı gibi yanıt verdi:

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç, Başbakan Erdoğan’ın “Neden fakülte açılmıyor?” tepkisine cevap verdi. Teziç, mevcut üniversitelerin sorunları dururken, yeni üniversite kurulmasının mümkün olmadığını ifade ederken, ‘seçim yatırımı’ imasında bulundu. YÖK Genel Kurulu’na verilen arada basın toplantısı düzenleyen YÖK Başkanı Teziç, Başbakan Erdoğan’ın, “Ülkemizde öyle bir YÖK anlayışı var ki, bu YÖK anlayışı ülkemizde bilime sınır getirmiştir” açıklamalarına cevap verdi. Teziç, yeni üniversitelerin kurulmasından önce mevcut üniversitelerin sorunlarının çözülmesi gerektiğini ifade etti. Teziç şunları söyledi:

KİM BİLİMİ ENGELLİYOR?

“Bir üniversitenin kurulması büyük yatırımdır. Öğretim üyesi kadrosu, öğretim üyelerinin öğrencilerinin kalacakları ortamın hazırlanması gerekir, yoksa orası üniversite olmaz. Bir binaya levha koyarsınız üniversite adını taşır. Seçim öncesi size destek sağlayabilir ama uzun vadede kamu yararı amacıyla baktığınız zaman sonradan düzeltilmesi geliştirilmesi çok zor olan durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. 15 yeni üniversiteyle ilgili yaşadığımız süreçten sonra yeni 10 üniversiteye nasıl yanıt verebiliriz. Bütün illerde üniversite olmasını canı gönülden arzu ediyoruz. Biz kimsenin beynini okuma arayışına girmeyiz. Herkes neyse kendini yayınlarıyla ortaya koyar ama siz bilimin dışında bir şeyler arıyorsanız ‘sınırsızdır’ deyip de bilim dışı alanları telaffuz etmek istiyorsanız bilemiyorum. Fakülteler kuruluş aşamasında bekliyor önce bunlara bakılsın. Kimin bilimi engellediği ortaya çıkar.”

REKTÖR KRİZİ SÜRÜYOR

Teziç, türban ve üniversite sınavında uygulanan katsayının ‘sığ konular’ olduğuna değindi. Öte yandan YÖK, Ankara Üniversitesi Rektörlüğü’nün tıp fakültesi dekanlığına Prof. Dr. Tümer Çorapçıoğlu’nu atama ısrarına, kendi kararında ısrar ederek yanıt verdi. YÖK Başkanı Teziç başkanlığında toplanan Genel Kurul, daha önce veto ettikleri tıp fakültesi dekanlık listesinin ilk sırasında yer alan Prof. Dr. Tümer Çorapçıoğlu’nu tekrar veto ederek, alt sırada yer alan Prof. Dr. Ali Sabri Kemahlı’nın atamasını yaptı.

ATiLLA YAYLA GOREViNE DONECEK

İzmir AK Parti Gençlik Kolları’nın panelinde “Kemalizm ilerlemeden çok gerilemeye tekabül eder” ve “Neden her yerde bu adamın (Atatürk) fotoğrafları var?” diye soracaklar” yolundaki sözleri gerekçe gösterilerek öğretim üyesi olduğu Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanlığı tarafından hakkında soruşturma açılan Prof. Dr. Atilla Yayla görevine iade edildi. Soruşturma sonucunda kınama cezası verilmesine karar verilirken Yayla, bu karara karşı hukuki yollara başvuracağını belirtti. Yayla, “Yaşadığım süreç umarım ifade özgürlüğünün genişletilmesine katkı sağlar” dedi.