Teziç’den Başbakan Erdoğan’a yanıt

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Erdoğan Teziç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın sözlerine yanıt vedi.

Teziç, 10 yeni üniversite kurulması ile ilgili, “Belki seçim öncesi size destek sağlayabilir ama uzun vadede baktığınız zaman, kamu yararı açısından baktığınız zaman sonradan düzeltilmesi, değiştirilmesi çok zor olan kurumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.” dedi.
YÖK Başkanı Erdoğan Teziç, düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin soruları üzerine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın sözlerine cevap verdi. Erdoğan’ın, YÖK’ün 10 yeni üniversite talebine cevap vermediği yönündeki açıklamasını hatırlatan Teziç, şunları söyledi:

“Peki şu 15 üniversite ile ilgili yaşanan süreçten sonra yeni bir 10 üniversiteye nasıl yanıt verebiliriz. Biz bütün ülkede, her ilde üniversitelerin olmasını canı gönülden arzu ediyoruz. Stratejik raporumuzda da üniverstilerin sayılarının artması yönündeki düşüncelerimizi ortaya koyduk. Ancak bir üniversitenin kurulması büyük yatırımdır. Öğretim üyelerinin, öğrencilerin barınacakları kalacakları ortamların hazırlanması gerekir. Yoksa orası üniversite olmaz. Bir binaya levha koyarsınız, üniversite adını taşır. Belki seçim öncesi size destek sağlayabilir ama uzun vadede baktığınız zaman, kamu yararı açısından baktığınız zaman, sonradan düzeltilmesi, değiştirilmesi çok zor olan kurumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.”