TFF’nin Diyarbakır kararı bu hafta

Futbol Federasyonu Başkanı Mahmut Özgener, Diyarbakırspor-Bursaspor maçını yarın, İstanbul B. Belediyespor-Diyarbakırspor maçını ise hafta sonundan önce görüşeceklerini açıkladı.

Futbol Federasyonu Başkanı Mahmut Özgener, Turkcell Süper Lig’de İstanbul Büyükşehir Belediyespor ile Diyarbakırspor arasındaki karşılaşmayı olaylar sonrası tatil eden hakem Hüseyin Göçek’in, Merkez Hakem Kurulu’nun kendisine verdiği talimatı uyguladığını söyledi.

(A) Milli Takımı’nın başına getirilen Guus Hiddink ile Four Seasons Otel’de düzenlenen basın toplantısında basın mensuplarının karşısına çıkan Özgener, toplantı sonunda İstanbul Büyükşehir Belediyespor ile Diyarbakırspor arasında oynanan karşılaşmadaki hakem kararıyla ilgili soruyu yanıtladı.

Özgener, sorunun basın toplantısının ardından sorulmasının daha doğru olacağını belirterek başladığı konuşmasında, ”Bir kere şunu açıklığa kavuşturmakta fayda görüyorum. Merkez Hakem Kurulu’nun sezon başında hakemlere verdiği talimat var. Çok büyük tesadüf eseri ki bu maçların oynanmasının öncesinde Ankara’da gerçekleştirilen seminerde bu durum bir kez daha hakemlere iletildi. Talimat ‘Eğer güvenlik zafiyeti sorunu yaşandığına inanan hakem odasına gidiyorsa bu maçı tatil et’ maddesi var. Dolayısıyla maçın hakemi tamamen kendisine verilen talimatı uygulamıştır” diye konuştu.

Maçla ilgili valiyle konuştuğunun doğru olduğunu kaydeden Özgener, ”Sayın valimize de aynı şeyi söyledim. Buna benzer olayları göreve geldiğimiz günden bu yana maalesef birkaç defa daha yaşadık. Bu tamamen hakemin kararıdır. Merkez Hakem Kurulu veya Futbol Federasyonu’ndan telkin yapılamaz. Biz kesinlikle yapmadık” diye konuştu.

Konu hakemin vereceği karar olduğunu kaydeden Özgener, Diyarbakırspor’un Bursaspor ve İstanbul Büyükşehir Belediyespor maçlarında yaşanan olaylar sonrası alacakları karar konusunda ise şöyle konuştu:

”Dün akşam valinin katıldığı programda sahaya girenlerle ilgili açıklamalarını dikkatle izledik. Bugün kendisiyle tekrar görüşeceğim. Çünkü önemli bilgiler var. Bütün bunları neticede değerlendirip bu hafta sonu maçlar oynanmadan önce kararımızı vereceğiz. Yarın yönetim kurulu toplantımız var. İstanbul Büyükşehir Belediyespor-Diyarbakırspor maçının bu toplantıya yetişmesi mümkün değil. Yarın Diyarbakırspor-Bursaspor maçıyla ilgili yönetim kurulunda görüşeceğiz. İstanbul Büyükşehir Belediyespor-Diyarbakırspor karşılaşmasıyla ilgili olarak ise hafta sonundaki maçlar oynanmadan önce olağanüstü toplanıp kararımızı açıklayacağız.