The Beatles’in solisti Greenpeace üyeleri için Putin’e mektup yazdı

Ünlü İngiliz müzisyen ve The Beatles grubunun efsanevi solisti Paul McCartney, Rus güvenlik güçlerinin tutuklu olarak yargıladığı çevreci örgüt Greenpeace'in üyelerinin ailelerine dönmesi için Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e mektup yazdı.

Ünlü İngiliz müzisyen ve The Beatles grubunun efsanevi solisti Paul McCartney, Rus güvenlik güçlerinin tutuklu olarak yargıladığı çevreci örgüt Greenpeace’in üyelerinin ailelerine dönmesi için Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e mektup yazdı.

Greenpeace’in 30 üyesinin serbest bırakılması ricasında bulunan McCartney, “Umarım, bu konuyu gündeme getirdiğime itiraz etmezsiniz… Kuşkunuz olmaması için size yazıyorum: Benim bildiğim Greenpeace, tabii ki, Rus karşıtı örgüt değil. Onlar fiiliyatta şu ya da bu yönetimi çileden çıkartıyor! Bunun yanında onlar dünyanın hiç bir yerinde yönetim ve kurumlardan hiç bir zaman para almaz. Öncelikle bunlar kesinlikle barışçıl insanlar. Onların ana ilkesinin şiddet olmadığını net biliyorum. Bu onların hayatını belirleyen ilke. Gördüğüm kadarıyla siz de onların korsan olmadığı hususunda hemfikirsiniz. Bu konuda herkes hemfikir.” değerlendirmesinde bulundu.

Rus mahkemelerinin Rusya Devlet Başkanı’ndan bağımsız faaliyet gösterdiği bilincinde olduğunu vurgulayan ünlü solist, “Ama yine de sormak istiyorum: Gözaltına alınanların ailelerine dönmesi için etkinizden yararlanabilir misiniz?” talebinde bulundu.

Konuyla ilgili gazetecilere açıklama yapan Putin’in Basın Sözcüsü Dmitri Peskov, “Mektup henüz bize ulaşmadı.” dedi.

Türk eylemci Gizem Akhan’ın da aralarında bulunduğu 30 Greenpeace üyesi 19 Eylül’de Rusya’nın petrol platformuna tırmandığı gerekçesi ile gözaltına alınmıştı. Eylemcilerin holiganlık ve güvenlik güçlerine kötü davranma suçlarından tutuklu olarak yargılanmaları devam ediyor. Murmansk şehrindeki mahkemenin yetersiz olduğu gerekçesi ile eylemciler St. Petersburg’a nakledilmişti.