The Idnependent 1 pounda satıldı!

İngiltere'nin ünlü gazetesi The Idependent ve Independent on Sunday eski KGB ajanı Aleksander Lebedev'e 1 pounda resmen satıldı.

Lebedev 10 ay içinde gazetenin ödemesi gereken 9,25 milyon poundluk borcu üstlendi. Rus oligark Lebedev daha önce de Evening Standard’ı borçları ile birlikte yine 1 pound ödeyerek satın almış ve adından söz ettirmişti.

Lebedev’in basın yayın şirketi Independent Print Limited satışın gerçekleştiği ile ilgili bilgileri web sayfasında doğruladı. Gazete Kensington’da bulunan merkezinde çalışmalarını sürdürecek. Lebedev’in aile şirketinden yapılan açıklamada, gazetenin en verimli bir şekilde yayın hayatına devam etmesi için gerekli desteğin verileceği kaydedildi. 1989’da 400 bin satışla zirve yapan gazete son yıllarda okuyucu kaybına uğradı. Şubat ayı ortalama satışının günlük 183 bini bulan gazetenin reklam gelirlerinde de önemli düşüş yaşadığı belirtiliyor.

Ulusal Rezerv Bankası’nın sahibi Rus oligark Lebedev’in ödediği paranın bir gazetenin satış fiyatına denk geldiğine dikkat çekiliyor. Rusya’da yayınlanan muhalif Novaya Gazeta’nın da yüzde 40’ına ortak olan Lebedev, 1 poundluk ödemenin yanısıra, ‘The Independent’ ve ‘The Independent on Sunday’ gazetelerinin bir yıl içinde ödenilmesi gereken 9,25 milyon poundluk borçlarını üstlendi. Kağıt borcu ve diğer masrafları ile birlikte Rus medya patronunun gazeteye beş yıl içinde 50 milyon dolarlık bir yatırım yapması bekleniyor.

İngiliz toplumu uzun süredir Rusların gelip bir şeyler satın almasından rahatsız. Lebedev The Evening Standard gazetesini satın aldığı zaman da karşı çıkışlar olmuştu. Lebedev gazetede yaptığı iyileştirmelerle büyük saygı toplamış durumda. Henüz zarar etmeye devam eden gazetenin 2-3 yıl içinde kar etmeye başlaması bekleniyor. The Independent gazetesinin de The Evening Standard gibi bağımsız yayınlara devam edip etmeyeceğini zaman gösterecek.