The Imam Diyanet’i mutlu etti

ANKARA - Diyanet Isleri Baskanligi Egitim Uzmani Ilhami Ayranci, Ismail Günes'in yönetmenligini yaptigi 'The Imam' adli filmin, Türk sinemasinda din adamlarini kötü gösteren pek çok olumsuz filmin aksine, konuya olumlu katkilar sagladigini söyledi.

Diyanet Isleri Baskanligi’nin yayin organi Diyanet dergisinin son sayisinda egitim uzmani Ilhami Ayranci’nin ‘The Imam’ filmi ile ilgili görüslerine yer verildi. Ayranci söz konusu yazisinda, Türk sinemasindaki bazi filmlerde din adamlarinin; jurnalci, çikarci, kendi çikari için baskasinin gözünü oymaya hazir tipler olarak sunuldugunu kaydetti.

Söz konusu filmlerde, dine, din adamina veya dindar insana ve dini degerlere saldirmanin, onlari asagilayip kötülemenin ortak bir tutum oldugunu ifade eden Ayranci; “Bu filmlerde din adamlari düsmanla isbirligi yapan tipler olarak çizilmistir. Bir tarafta vatani kurtarmak isteyenler, öbür tarafta vatanin kurtarilmasini istemeyen vatan hainleri vardir. Dindar görünümlü, çikarci ve yobaz Haci Fettah tipi öyle çizilmistir ki, filmi seyreden kimse, ondan daha asagilik, daha çikarci ve daha din simsari olmayacagi yargisina varir” diye konustu.

Din adamlarini kötüleyen filmler nedeniyle, toplumunda din adamlarini olumsuz sahsiyetler, itici ve çirkin tipler olarak algiladigini kaydeden Ayranci; söyle devam etti: “Sinemanin ortaya koydugu din adami imaji oldukça tahrip edicidir. Toplumda var olan din adami sayginligiyla örtüsmeyen bir sunumla karsi karsiya kaldigi açiktir. Sunulan din adami imaji, toplumda belli bir sayginligi olan ve en önde kabul edilen, bilimsel bilgiye dayali egitim görmüs din adamlari ayirt edilmeden büyücü, hokkabaz bir hoca tiplemesi ile birlikte verilmekte, din adami sosyal hayattan koparilarak camiye hapsedilmekte, sonuçta sloganlasan bu eylem, ‘hoca camiide’ gençlerin dilinde pelesenk hale gelmektedir”

Ilhami Ayranci; yönetmen Ismail Günes’in sanat hayatina verdigi aradan sonra çektigi ilk filmi The Imam’in ise, konuya olumlu katkilar saglayacak bir tarzda ele alindigini söyledi.

Ayranci film hakkinda sunlari kaydetti: “Benim filmde gördügüm en aykiri durum, imamin minbere ve kürsüye sariksiz çikmasiydi. Her seye ragmen, hem imam hatip lisesi mezunu, hem bu okullarda 5 yil ögretmen olarak görev yapmis, hem de imamlarla ilgili bir kurumda görev yapan birisi olarak, Islam’in insana huzur sunan mesajini insanimiza aktarmakla görevli din görevlileri konusunda, estetik bir zevk ve sinemasal bir akis içerisinde ve olumsuz imajin aksine konuya olumlu katkilar saglayacak tarzda ele almasi sebebi ile The Imam adli film beni mutlu etti”