THY Çin’de hedef büyüttü!

Çin ile Türkiye arasında her geçen gün ticari, kültürel, turizm ve sosyal ilişkiler artıyor.

THY Pekin seferlerini bundan sonra çağın en son teknolojisine sahip olan yeni nesil A330-203’lerle gerçekleştirecek. Bu uçaklarla Pekin’e yapılan ilk sefer bugün başlıyor.
Konuyu değerlendiren THY’nin Çin Müdürü Melih Topuz, kargo ve yolcu taleplerini değerlendirebilmek amacıyla sefer sayısını 5’ten 7’ye çıkardığını söyledi. Bu hatta THY filosuna yeni katılan yeni nesil A330-203’lerin kullanılacağını ifade eden Topuz, “Bu uçakların hizmete girmesiyle birlikte yolcularımıza verilen hizmet kalitesinde artış planlanmakta. İlk defa profesyonel bir tasarımcı ile yapılan çalışmalar sonucunda uçağımız içindeki pek çok elektronik yenilikle birlikte yolcularımızın daha rahat seyahat etmesini hedefliyoruz.” dedi.

THY Çin hattı kapsamında ilk seferini 19 Mayıs 1999’da Pekin’e yaptı. THY, bu hatta 2004 yılında ortalama 105 bin yolcuya hizmet verirken, 2005’te bu rakam 131 bin yolcuya çıktı. Topuz, THY’nin bugün 15 milyon yolcusu, 11 bin çalışanı, 150 bin ton kargo taşıyıcısı kimliğiyle Avrupa’nın önde gelen ilk 10 şirketi arasında yerini aldığını ve son dönemde gerçekleştirdiği yatırımlarla dünya şirketleri arasında rekabet gücünü hızla arttırdığına dikkat çekti.

-YOLCULAR MEMNUN-

THY’nin A330 Gaziantep isimli uçakla Pekin’e gelen Selçuk Dedebaş, yolculuğun çok iyi geçtiğini ve seferlerin arttırılmasını güzel karşıladıklarını söyledi. Dedebaş, seyahatlerinin servis ve konforla birlikte çok güzel geçtiğini dile getirerek, ” Devamlı THY’yi tercih ediyoruz. Çok memnunuz. Daha önce uçaklarda bu imkanlar yoktu. Koltukların arkasındaki monitörlerden istediğimiz filmleri izleme imkanı bulduk ve son ana kadar sıkılmadan geldik.” dedi.

Yolculardan İdris Keçioğlu ise THY’yi kalitesi ve hizmeti için her zaman tercih ettiğini söyledi. Pekin’den sonra THY ile Shanghai şehrine devam edecek olan Keçioğlu, daha önce yaşadıkları zorlukların yeni uçaklarda olmadığını ve koltukların arkasındaki monitörler gibi teknolojik yenilikleri çok beğendiğini ifade etti. ”Koltukların öne arkaya gidişi konforlu bir otomobildeki gibi” diyen Keçioğlu, bundan sonra yolcuların daha çok THY’yi tercih edeceğine inandığını belirtti.

-THY, DÜNYANIN EN AZ BAGAJ SORUNU YAŞATAN HAVAYOLU ŞİRKETİ-

Melih Topuz konuşmasında THY’nin dünyanın en az bagaj kaybeden yegane şirketi olduğunu ve rötarlarını da olabildiğince aza indirgeyerek çalışmalarına hız verdiğini söyledi. THY özellikle 2004 yılında yaptığı sözleşmelerle 59 yeni uçağı uçuş filosuna kattı. Yeni nesil Boeing ve Airbus uçaklarını filosuna katan THY halen 86 uçakla hizmet vermekte. THY 2006’da 24 yeni dış hattı uçuş ağına ilave ederek dünyanın 131 şehrine sivil havacılık hizmeti verecek.

-YENİ NESİL UÇAKLARDA NELER VAR?-

THY geleneksel Türk misafirperverliğini tüm detaylarıyla ortaya çıkaran yeni hizmet anlayışıyla aynı zamanda uzun yolculuklarda yolcuların yorgunluğunu ortadan kaldırmayı amaçlıyor. THY Çin müdürü Topuz, ”Yeni nesil uçaklarda yolcularımız, gökyüzünde uçarken tuş takımı kullanılarak kredi kartı okuyucuları yardımıyla uçuşun iniş ve kalkış anları dışında telefon görüşmesi yapabilme ile network, internet ve intranet bağlantısını yapabilme imkanına sahip olacak.” diye konuştu. Bu uçaklarda ayrıca monitörler üzerindeki sanal klavyeler aracılığıyla e-mail ve SMS gönderilebiliyor.

Ayrıca koltuk önlerinde bulunan Airshow’lar yardımıyla kalkılan meydandan uzaklık, varılacak meydana olan mesafe ve zaman, yükseklik, uçuş hızı, harici hava sıcaklığı gibi bilgileri takip etmek mümkün oluyor. Topuz ayrıca, aktarmalı uçuşlarda yolcuların, kendilerine ait ekranlardan, uçaktan indikten sonra hangi kapıya yönelmeleri gerektiğine dair bilgileri alıp, dünyadaki gelişmeleri bizzat takip edebilme imkanına kavuşacaklarını sözlerine ekledi.

Atina Olimpiyatları’na THY ile giden Çinliler, memnun kaldıkları THY’yi şimdilerde giderek tanımaya başladıkları Türkiye ve diğer ülkelere gitmek için tercih ediyor.