THY’den personele alkol ve uyuşturucu testi

Türk Hava Yolları (THY), uluslararası havacılık kuralları gereği kokpit ve kabin ekibine yönelik yaptığı alkol ve uyuşturucu testinin kapsamını genişletti.

Türk Hava Yolları (THY), uluslararası havacılık kuralları gereği kokpit ve kabin ekibine yönelik yaptığı alkol ve uyuşturucu testinin kapsamını genişletti. Kokpit ve kabin ekibinin yanı sıra; operatör, teknisyenler, hareket koordinatörü, operasyon takip vardiya baş kontrolörü, uçak emniyet görevlileri gibi çok sayıda çalışan da teste tabi tutulacak. Uygulama farklı zamanlarda rastgele seçilen personele yönelik yapılacak.

THY, operasyonel emniyet açısından kritik görevlerde çalışan personele yönelik ulusal ve uluslararası sivil havacılık kuralları gereği yaptığı alkol ve uyuşturucu testinin kapsamını genişletti. Daha önceden pilot ve kabin ekibine yönelik yapılan testler, bir çok personele yapılacak.

Bu kapsamda THY, uçuş ve yer hizmetlerinde çalışan personeline yönelik alkol ve uyuşturucu madde kullanımı ve zararları konusunda seminer düzenlendi. THY tarafından rastgele seçilen bir personel, Atatürk Havalimanı dış hatlar apronunda bulunan sağlık merkezine çağrılacak. Personele burada uyuşturucu madde ve alkol kullanıp kullanmadığına dair sorular sorulacak. Soruların ardından personele nefes, saç teli, idrar testi ve tükürük testine tabi tutulacak. Kontrole katılmayı reddeden personel hakkında disiplin soruşturması başlatılacak. Teste kokpit ve kabin ekibinın yanı sıra; operatör, teknisyenler, hareket koordinatörü, operasyon takip vardiya baş kontrolörü, uçak emniyet görevlileri de tabi tutulacak.

Yetkililer, alkol düzeyi 0,2 promil ve üzerinde olanlar ile psikoaktif madde testleri pozitif çıkan personelin görevinin durdurulacağına ve disiplin kuruluna sevk edileceğine dikkat çekti. Ayrıca, test kitleri ve metotlarının, ulusal ve uluslararası sağlık otoriteleri tarafından onaylı şekilde kullanılacağı dile getirildi.